Elżbieta Kuraj „Poetyka materii”

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa i emalii artystycznej Elżbiety Kuraj pt. „Poetyka materii”, który odbędzie się 23 lutego 2024 r. o godz. 18.00.

Elzbieta Kuraj w ciemnogranatowej koroknowej bluzce i naszyjniku

Prof. dr hab. Elżbieta Kuraj – absolwentka katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pedagog, pracownik naukowo-dydaktycznego UiŚ w Katowicach Wydziału Artystycznego w Cieszynie. W latach 2012-2016 wicedyrektor ds. artystyczno-naukowych w Instytucie Sztuki, gdzie przez 22 lata pracy prowadziła Pracownię Malarstwa.

Ma na swoim koncie 71 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, udział w wielu wystawach zbiorowych oraz 23 nagrody i wyróżnienia za twórczość malarską, stypendia Ministra Kultury i Sztuki (1983, 1988) oraz nagrody za pracę naukowo-organizacyjną UŚ.

Twórczo zajmuje się malarstwem i emalią artystyczną, która jest tradycyjną techniką artystyczną znaną od starożytności, technologicznie jest szkliwem wypalanym w temperaturze ok. 800°C na powierzchni blachy miedzianej lub stalowej. Współczesne emalierstwo ma zastosowanie w przemyśle, rozwija się również w architekturze, wzornictwie, jubilerstwie, a także stanowi autonomiczną formę wypowiedzi artystycznej. Jej forma malarska tzw. limuzyńska jest uprawiana przez twórców we Francji oraz w takich krajach europejskich jak: Holandia, Anglia, Niemcy, Czechy, Węgry i Słowacja. W Polsce technika emalii jest przywracana i adaptowana do sztuki współczesnej za sprawą nielicznej grupy artystów współpracujących z ośrodkami na Słowacji oraz w Czechach.

Data

23/02/2024
Expired!

Czas

18:00

Koszt

wstęp wolny
Kategoria

Organizator

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Email
biuro.cekus@gmail.com

Następne wydarzenie