Plakat do wydarzenia Festiwal Kultur Okno na świat - Ukraina.

Otwarcie Festiwalu Kultur „Okno na świat” – Ukraina

Stowarzyszenie Miłośników Nakła im. Jana Bursiga serdecznie zaprasza na pierwszą edycję Festiwalu Kultur pt. „Okno na świat”, którego inauguracja odbędzie się 3 września 2023 r. w Pałacu w Nakle Śląskim. 

Festiwal potrwa do końca października 2023 r.

Celem organizacji Festiwalu Kultur pt. „Okno na Świat” jest cykliczne prezentowanie kultury i tradycji różnych narodów żyjących i tworzących w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem nacji zamieszkujących Śląsk. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, popularyzacja kultury i tradycji wybranego narodu.

Pierwsza edycja Festiwalu poświęcona zostanie kulturze i tradycji Ukrainy, chcemy zaprezentować jej piękną tradycję i dorobek kulturowy oraz zabytki  związane z duchowością narodu ukraińskiego, a także zwrócić uwagę na wieloaspektowość ukraińskiej kultury, jej wartości uniwersalne oraz konieczność ochrony dorobku kulturowego zarówno innych narodów jak i naszego.

W PROGRAMIE:
У програм

WYSTAWA UKRAIŃSKICH IKON DOMOWYCH
Виставка української домашньої ікони

Otwarcie wystawy – 3 września, godz. 15.00

Wystawa przygotowana przez Centrum Kultury Śląskiej – prezentująca zbiór ikon pochodzących z Muzeum Ukraińskich Ikon Domowych, stanowiącego część Kompleksu Historyczno-Kulturalnego „Zamek Radomyśl” (Obwód Żytomierski, Ukraina), będących unikatową, prywatną kolekcją, zebraną przez dr Olgę Bohomolec na przestrzeni blisko 16 lat;

WYSTAWA FOTOGRAFII ZNISZCZONYCH PRZEZ DZIAŁANIA WOJENNE ZABYTÓW UKRAIŃSKICH
Виставка фотографій українських пам’яток, зруйнованих війною

Otwarcie wystawy – 3 września, godz. 15.00

  • wystawa fotograficzna ukazująca skutki działań wojennych w kontekście niszczenia zabytków kultury ukraińskiej;

PROJEKCJA FILMU TOMASZA GRZYWACZEWSKIEGO PT. „WYMAZAĆ NARÓD”
Показ фільму Томаша Ґживачевського „Стерти націю”

3 września, godz. 15.00

  • film obrazujący zniszczenia, jakie wojska Federacji Rosyjskiej dokonują na dziedzictwie kulturowym Ukrainy;

WARSZTATY KULINARNE
Кулінарні майстер-класи

3 września, godz. 15.30-17.30

  • warsztaty lepienia ukraińskich pielmieni, kuchnia polowa z ukraińskim barszczem, degustacja tradycyjnych ukraińskich potraw i słodyczy (wareniki, sało, itp.);
    Prowadzenie: Helena Jerypalowa
    Ведуча: ОЛЕНА ЄРИПАЛОВА

WARSZTATY ARTYSTYCZNE
Мистецькі майстер-класи

3 września, godz. 15.30-17.30

  • motanie ukraińskich lalek, malowanie ludowych motywów ukraińskich, wytwarzanie świec, wicie wianków oraz wytwarzanie tradycyjnych ukraińskich ozdób;

ANIMACJE DLA DZIECI
Анімація для дітей

3 września, godz. 15.30-17.30

KONCERT ROMANA MARCHENKO I NATALII STEPANIAK
Концерт Романа Марченка та Наталії Степаняк

3 września, godz. 18.00

  • W programie koncert: utwory ukraińskich kompozytorów, m.in. Mirosława Skoryka, Vasylia Barvinskogo, Anatolia Kos-Anatolskogo a także pieśni ludowe.

ROMAN MARCHENKO – pianista, korepetytor. Urodzony we Lwowie. Ukończył Akademię Muzyczną im. M. Łysenki we Lwowie. Już podczas studiów zaczął pracować  jako pianista-akompaniator i kameralista. W 2016 r. został laureatem Konkursu Muzyki Kameralnej im. W. Powzuna  w Odessie (Ukraina). W 2019 r. dostał nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “ProArt-2019” – warsztaty oraz koncert w Wiedniu, a także stypendium od Esperus Art Fund dla uczestnictwa w Esperus Music Academy (Monpazier, Francja).
Jako pianista-akompaniator współpracował z Narodową Filharmonią  oraz Akademią Muzyczną we Lwowie. Brał udział w konkursach wokalnych, gdzie zdobywał nagrody za najlepszy akompaniament. Współpracował z takimi znanymi śpiewakami jak Kaludi Kaludow oraz Pawlo Hunka. Od roku 2021 jest uczestnikiem w Programie Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa w Warszawie, gdzie dostał stypendium dla uczestnictwa w Exzellenz Labor Oper w Niemczech. Od roku 2021 jest pianistą-korepetytorem w Operze Śląskiej w Bytomiu.

NATALIIA STEPANIAK-SITARSKA (sopran) jest ukraińską śpiewaczką, laureatką nagrody specjalnej „Best Bel Canto Singer” na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaków Operowych im. Jana Kiepury, finalistką światowego konkursu śpiewaków operowych „Competizione dell’Opera”, który odbył się w 2017 roku w Linzu w Austrii.
Została odznaczona „Jubileuszowym Orderem II Stopnia” przez Metropolitę Kijowa i całej Ukrainy Epifaniusza. Gościnna gwiazda na otwarciu Balu Ukraińskiego (Wiedeń, Austria). Przedstawiciel kultury podczas Tygodnia Kultury Ukraińskiej w siedzibie ONZ w Wiedniu. Założyciel Coloratura Opera Lab, platformy dla młodych śpiewaków operowych. Starszy wykładowca w Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej.
Występowała na scenach wiodących teatrów operowych w Europie i na Ukrainie. W 2019 roku Natalia została solistką Opery Narodowej w Odessie, gdzie zadebiutowała jako Violetta w premierowej produkcji „La Traviata” G. Verdiego. Kariera śpiewaczki obejmuje również rolę Adiny w operze „Napój miłosny” G. Donizettiego na letnim festiwalu „Lirica in Circolo” w Crema (Włochy), udział w premierowej produkcji „Alciny” G.F. Haendla w roli Morgany w Operze Narodowej w Starej Zagorze (Bułgaria). Była również solistką Letniej Akademii Filharmonii Wiedeńskiej w produkcji opery W.A. Mozarta Cosi fan tutte, gdzie zadebiutowała jako Despina w Konzerthaus w Wiedniu, Musikverein w Grazu, Brucknerhaus w Linzu i Odeon Theater w Salzburgu (Austria), a także m.in. jako Papagena w operze Mozarta Czarodziejski flet.
Oprócz występów na scenach operowych w Austrii, Niemczech, Włoszech i Bułgarii, Natalia Stepaniak dała wiele koncertów solowych w różnych miejscach w Europie i na Ukrainie. Największym z nich był jej własny projekt „Reinkarnacja” w Filharmonii Narodowej we Lwowie, gdzie występowała nie tylko jako solistka, ale także jako reżyser, pomysłodawca i dyrektor projektu. Wykonywała również swoje autorskie programy koncertowe w wiodących miejscach koncertowych: „Liederabend” – Sala Lustrzana Lwowskiej Opery Narodowej, „Operetka. The Best”, „Serenada miłości” – Lwowska Sala Organowa, „Sekrety opery” – Tarnopolska Filharmonia.
Nataliia Stepaniak uzyskała tytuł magistra na Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki w 2014 roku, specjalizując się w instrumentach ludowych (Bandura) i śpiewie solowym. Wiosną 2019 roku Natalia ukończyła studia na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki w Wiedniu i uzyskała tytuł magistra sztuki w dziedzinie opery.
Jako założycielka niezależnego studia operowego Coloratura Opera Lab, uruchomiła pierwszą Letnią Szkołę Operową, która zgromadziła śpiewaków z całej Ukrainy.

Prowadzący: Taras Ilyin — ukraiński prezenter radiowy, spiker i poeta
Ведучий: Тарас Ільїн — український радіоведучий, диктор і поет

W ramach Festiwalu odbędą się również:

WYKŁADY DR OLGI BOHOMOLEC
Лекції д-ра Ольги Богомолець

Informacja o terminach – wkrótce

  • dwa wykłady poświęcone zagadnieniom związanym z historią, sztuką oraz kulturą Ukrainy;

Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego.
Завдання співфінансується з бюджету Сілезького воєводства

ORGANIZATOR
ОРГАНІЗАТОР

Logo Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga. Pośrodku znajduje się kontur wieży pałacu w Nakle Śląskim, przy którym widnieją czerwone litery SMNŚ. Dookoła rysunku widnieje pełna nazwa stowarzyszenia.

PARTNERZY
ПАРТНЕРИ

Logo Zamku Radomyśl
Czarny napis hemo Ukrainian Heritage Monitoring Lab

PATRONAT HONOROWY
ПОЧЕСНИЙ ПАТРОНАТ

Herb powiatu Tarnogórskiego

STAROSTA
POWIATU TARNOGÓRSKIEGO
KRYSTYNA KOSMALA

Po prawej stronie niebieskimi i zielonymi literami widnieje napis "Świerklaniec Gmina z widokiem..." Po lewej stronie herb Świerklańca

WÓJT GMINY
ŚWIERKLANIEC
MAREK CYL

Herb Ukrainy

KONSUL HONOROWY UKRAINY
W KATOWICACH
JAROSŁAW WIECZOREK

Logo Związku Ukraińców w Polsce

PATRONAT MEDIALNY
МЕЦЕНАТСТВО У СФЕРІ МЕДІА

Logo TVP Kultura
:pgp nowe radio/88,7 FM Piekary
Logo Polskie Radio Katowice
Czerwony napis Gwarek

Harmonogram

OTWARCIE FESTIWALU - 03.09.2023

15.00
Otwarcie wystawy ikon domowych oraz wystawy fotografii znisczonych przez działania wojenne zabytków ukraińskich; projekcja filmu Tomasza Grzywaczewskiego pt. "Wymazać naród"
15.30 - 17.30
Warsztaty kulinarne i artystyczne; animacje dla dzieci
17.30
Wykład na temat wystawy ikon domowych
18.00
Koncert Romana Marchenko i Natalii Stepaniak
- prowadzenie Taras Ilyin (spiker, poeta)

Data

03/09/2023
Expired!

Czas

15:00

Koszt

WSTĘP WOLNY

Organizator

Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga
Email
milosnicynaklasl@gmail.com
Strona WWW
http://www.milosnicynaklasl.org.pl/

Współorganizatorzy

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Email
biuro.cekus@gmail.com

Następne wydarzenie