Zabytkowy dom i budynek gospodarczy na rysunku piórkiem i akwareli

Ku pamięci Mirkowi Ogińskiemu…

Ku pamięci Mirkowi Ogińskiemu i dla przyjaciół z Ukrainy

Organizator wernisażu i wystawy: Powiat Tarnogórski, Stowarzyszenie Artystów Śląskich StAŚ

Program: otwarcie, film wspomnieniowy „Mirek Ogiński – wspomnienia z plenerów”, występ Zbigniewa Tepera

Mirosław Ogiński – wieloletni pracownik Starostwa Powiatowego, uczestnik organizowanych przez tę instytucję Międzynarodowych Plenerów Artystycznych – był twórcą wszechstronnym. Uprawiał malarstwo, grafikę, akwarelę, a także rzeźbę, był również ilustratorem książek („Utopce Doliny Dramy”, „Legendy Radzionkowa”, „Historia srebrem pisana”). Jego prace znajdują się zarówno w zbiorach prywatnych, jak i w galeriach sztuki.

W maju 2013 r. w Centrum Kultury Śląskiej, prezentowana była – jako jedna z pierwszych w naszej Instytucji – wystawa Ogińskiego „Rezydencje śląskiej szlachty”. Artysta był bowiem autorem całego cyklu akwarel poświęconych upamiętnieniu istniejących lub zburzonych dworów i pałaców śląskiej szlachty. (Fotograficzne wspomnienie tego wydarzenia znajduje się na końcu zapowiedzi.)

O WYSTAWIE

Wystawa pokaże prace Mirosława Ogińskiego

oraz obrazy artystów z Ukrainy: Ihora Jurczenki oraz Ołeny i Jarosława Żminka.

OPRAWA MUZYCZNA – ZBIGNIEW TEPER

Poeta, pieśniarz, bard Zagłębia Dąbrowskiego. Twórca wielu projektów kulturalnych realizowanych dla Miasta Sosnowca oraz dla miast Zagłębia Dąbrowskiego. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydał dwie płyty z autorskimi kompozycjami. „Magiel czasu” oraz „Pieśni mojego Zagłębia”, na której to płycie znajduje się czternaście utworów napisanych i skomponowanych dla siedmiu miast Zagłębia Dąbrowskiego. Występował przy swoich i wspólnych projektach m.in. z takimi artystami i zespołami jak Elżbieta Adamiak, Mirosław Czyżykiewicz, Jacek Stęszewski, Emilian Kamiński, Jan Nowicki, Urszula Makosz, Chór cerkiewny „OKTOICH”, Zespół „Klezmorim trio”. Obecnie autorskie teksty wykonuje z zespołem Etnos Fos. Jego poezję tłumaczono na kilkanaście języków.

MIREK OGIŃSKI RETROSPEKTYWNIE

Centrum Kultury Śląskiej, 9 kwietnia 2013 / wystawa

Fot. Renata Głuszek

Tagi: ,

Data

12/07/2022
Expired!

Czas

18:00
Kategoria

Następne wydarzenie