Baner z logiem Narodowe czytanie , data 4 września 2021. Gabriela Zapolska Moralność Pani DUlskiej. Honorowy patronat pary prezydenckiej.

Narodowe Czytanie 2021

UWAGA!

Zmiana godziny – spektakl rozpocznie się o 16.00.

Narodowe Czytanie Edycja X – Gabriela Zapolska, Moralność pani Dulskiej

Patronat: Prezydent RP Andrzej Duda oraz Pani Agata Kornhauser-Duda

Współorganizacja: Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Spektakl przygotowany przez członków TSUTW

„Moralność pani Dulskiej” to komediodramat piętnujący zakłamanie, hipokryzję, bezduszność oraz skąpstwo cechujące stosunki społeczne w mieszczaństwie lwowskim (krakowskim) na początku XX w. Akcja rozgrywa się w środowisku pięcioosobowej rodziny Dulskich. Demonstrująca na zewnątrz chrześcijańską moralność Aniela Dulska bez skrupułów obchodzi się ze służącą, która zaszła w ciążę za sprawą jej syna Zbyszka.

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki.

Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem obowiązujących w dniu wydarzenia obostrzeń i przepisów sanitarnych.

Data

04/09/2021
Expired!

Czas

16:00

Koszt

Wstęp bezpłatny

Organizator

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Email
biuro.cekus@gmail.com

Współorganizatorzy

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku
Czytaj więcej

Następne wydarzenie