Pokaz mody śląskiej – „Od szaltucha do T-shirta, czyli metamorfozy śląskiej elegantki”
Serdecznie zapraszamy do udziału w finale projektu historyczno-artystycznego „Od szaltucha do T-shirta, czyli metamorfozy śląskiej elegantki.”, realizowanego w ramach inicjatyw oddolnych w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury (Projekt powstał w ramach programu „Świerklaniecko-Nakielskie Inicjatywy Lokalne” Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne. Edycja 2024.).
13 października 2024 r., godz. 17:00
Pałac hrabiów Henckel von Donnersmarck w Nakle Ślaskim, ul. Parkowa 1
WSTĘP WOLNY
Wydarzenie to będzie niepowtarzalnym pokazem mody, który zaprezentuje ewolucję śląskiego stroju — od tradycyjnego ubioru rozbarsko-bytomskiego, przez stroje pszczyńskie, cieszyńskie, raciborskie, aż po strój pański.
To jednak nie tylko lekcja historii mody, ale przede wszystkim okazja do wytyczenia nowych trendów, inspirowanych śląską tradycją, z uwzględnieniem współczesnych głosów młodych śląskich elegantek.
Naszym celem jest nie tylko przypomnienie o bogatym dziedzictwie regionu, ale również inwestycja w młode pokolenie. Poprzez pokaz chcemy zachęcić młodzież do odkrywania wartości śląskiego dziedzictwa kulturowego i szacunku dla tradycji, aby te unikalne wzory mogły być pielęgnowane przez kolejne pokolenia.
Projekt „Od szaltucha do T-shirta” to wyjątkowa okazja do rozmowy o śląskiej modzie — jej przeszłości i przyszłości. Dyskusja o tym, jak tradycja spotyka się ze współczesnością, będzie kluczowym punktem wydarzenia, promującym śląskie dziedzictwo modowe w nowoczesnym wydaniu.
Zachęcamy uczestników, aby na tę specjalną okazję założyli swoje ulubione śląskie stroje, które wciąż są symbolem przynależności do naszej kultury.
Pomysłodawczynią i autorką projektu jest Barbara Bereska — pasjonatka kultury śląskiej, na co dzień związana z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.
Pokaz mody poprowadzą:
Krystyna Musik — organizatorka pokazów mody w ramach Piekarskiego Forum Kobiet.
Anna Rabsztyn — regionalistka, związana z Kołem Gospodyń Wiejskich w Orzechu i Nakle Śląskim.
Joanna Decowska — projektantka i miłośniczka folkloru i stroju śląskiego.
Roman Gatys — kolekcjoner śląskiej porcelany, regionalista.