Powiązani Historiami – międzypokoleniowe warsztaty artystyczne

Projekt „Powiązani Historiami” realizowany w ramach inicjatyw oddolnych w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury (Projekt powstał w ramach programu „Świerklaniecko-Nakielskie Inicjatywy Lokalne. Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne. Edycja 2024.), to bezpłatny projekt skierowany do rodzin ze szczególnym uwzględnieniem dwóch pokoleń: dziadków i wnuków.

Jako autorki projektu oparłyśmy się na diagnozie społecznej przeprowadzone przez CKŚ. Zgodnie z treścią diagnozy pokolenia osób w wieku post-produkcyjnym oraz młodzieży i młodych dorosłych to grupy, dla których brakuje oferty kulturalno-artystycznej i aktywizującej społecznie.

Projekt „Powiązani Historiami” jest przeznaczony dla mieszkańców gminy Świerklaniec ze szczególnym uwzględnieniem osób zamieszkujacych Nakło Śląskie, ponieważ właśnie na naszym sołectwie oparłyśmy działania artystyczne.

Kogo szukamy do projektu?

Dziadków i babć oraz ich wnuków i wnuczek:

  • osób w wieku post-produkcyjnym (niekoniecznie po 65 roku życia) których korzenie są w Nakle Śląskim i będących dziadkami i babciami,
  • osób w wieku nastoletnim ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży w wieku licealnym i studentów (young adults).

Co będziemy robić?

  • przez trzy, kolejne dni będziemy spacerować po Nakle Śląskim i odwiedzać miejsca, z którymi łączą Was historie – te osobne i te wspólne. Będziemy zastanawiać się nad tym, jak miejsca się zmieniają i jaki ma to wpływ na postrzeganie Nakła Śląskiego na przestrzeni lat. Poszukamy miejsc schadzek, wydeptanych ścieżek, historii sąsiedzkich, przyrody,
  • będziemy realizować projekt artystyczny z wykorzystaniem różnych mediów,
  • ostatniego dnia samodzielnie, przy naszym wsparciu oraz wsparciu CKŚ zrealizujecie swoją wystawę w jednej z sal nakielskiego pałacu. Wystawa podsumuje poszukiwania lokalnej tożsamości i będzie otwarta dla Waszych bliskich, rodzin, przyjaciół, sąsiadów. To będzie wspaniała celebracja!

Dlaczego dziadkowie i wnuki?

Młodzi ludzie często opuszczają swoje rodzinne gniazda w okresie studiów. Bywa, że już do gniazd nie wracają. Z punktu widzenia psychologii rozwojowej nasza potrzeba usamodzielnienia się jest prawidłowym kierunkiem. Jednak nasze więzi międzyludzkie są silne i pozwalają nam czuć się częścią naszych małych, rodzinnych społeczności. Chcemy w projekcie podarować uczestnikom przestrzeń do odświeżenia i zafascynowania się sobą nawzajem, we wzajemnym szacunku i gotowości do wysłuchania swoich opowieści.

Jak wygląda organizacja?

  • spotykamy się od 17 do 20 października (od czwartku do niedzieli),
  • w czwartek i piątek działamy w godzinach 15:00 – 18:00,
  • w sobotę działamy w godzinach 11:00 – 14:00,
  • w niedzielę przygotowujemy wystawę, więc godziny będą jeszcze do ustalenia.

Każde spotkanie będzie oparte na wyjściu na spacer w ramach tematu dnia, a następnie będziemy realizować projekt artystyczny w plenerze lub w CKŚ.

Zapewniamy wszystkie materiały artystyczne, warto zaopatrzeć się w wodę i jakąś przekąskę.

Jak duża będzie grupa?

Maksymalnie 15 osób uczestniczących.

Jak się zapisać?

  • telefonicznie: 692 271 954
  • mailowo: kasia.grysko@gmail.com

Kto poprowadzi warsztaty?

  • Kasia Grysko, mieszkanka Nakła Śląskiego, arteterapetutka i edukatorka kultury.
  • Magdalena Wesołowska, mieszkanka Bytomia, artystka malarka i pedgagożka.

Jesteśmy inicjatorkami działań społecznych. Współpracujemy ze sobą od prawie trzech lat. Stworzyłyśmy i przeprowadziłyśmy razem kilkadziesiąt projektów i warsztatów.

Zapraszamy z serca na te wyjątkowe spotkania międzypokoleniowe. Jesteśmy bardzo ciekawe, jak niesamowite relacje łączą Was ze sobą i z miejscem, w którym mieszkamy.

Do zobaczenia!

Kasia i Magda

Świerklaniecko-nakielskie inicjtywy lokalne. Dom Kultury + Inicjatywy lokalne. Edycja 2024. Logo Centrum Kultury Śląskiej, logo Cekuś to Zomek, Logo Domu Kultury +.

Data

17 - 20/10/2024

Koszt

Bezpłatne

Więcej informacji

Wydarzenie na FB

Lokalizacja

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Nakło Śląskie

Organizator

Listopadowy Projekt
Strona WWW
https://www.listopadowyprojekt.pl/

Współorganizatorzy

Magdalena Wesołowska Art
Strona WWW
https://magdalenawesolowska.com/
Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Email
biuro.cekus@gmail.com

Następne wydarzenie