Kartka z kalendarza na miesiąc luty, po lewej obrazy Jacka Świgulskiego i Anny Osadnik, po środku duże zdjęcie niebiesko żółtej posadzki, u góry napis 2023, a po prawej logo Centrum Kultury w Nakle Śląskim.

Promocja kalendarza „10 lat Centrum Kultury Śląskiej”

Autor: Krzysztof Miller

1 stycznia 2023 r. minie dziesięć lat od chwili oficjalnego powołania do życia nowej kulturalnej instytucji Powiatu Tarnogórskiego – Centrum Kultury Śląskiej, którego siedzibą stał się pałac w Nakle Śląskim, niegdysiejsza rezydencja hrabiów Henckel von Donnersmarck. Początki Centrum można przyrównać do palimpsestu. Przekazany w ręce dyrektora Stanisława Zająca zabytek, świeżo wyremontowany, lśniący czystością i nieskazitelną bielą ścian pustych wnętrz, zdawał się rozpoczynać zupełnie nowy rozdział swojej historii. Ale przeszłość obiektu – wieloletnia obecność w nim szkoły rolniczej, funkcjonowanie w latach 2006 – 2010 galerii sztuki nieprofesjonalnej (intuicyjnej) „Barwy Śląska”, a także oczekiwania wielu odbiorców związane ze stałą wystawą porcelany – sprawiła, że nowi włodarze obiektu, pracownicy Centrum, musieli włożyć sporo wysiłku w to, aby swoim programem, jak we wspomnianym palimpseście, na starych kartach napisać nowy tekst i przemówić własnym już językiem.

Efekty tego działania,w sferze ograniczonej do sztuk wizualnych, prezentuje 10. już, jubileuszowy kalendarz Centrum. Znajdą w nim Państwo jednak przede wszystkim piękne, artystyczne zdjęcia pałacu, detali jego wnętrz, a także fotografie okalającego go parku, które wykonał Krzysztof Miller.

W programie: koncert muzyki klasycznej, wyk. Trio 3xf flet, fagot, fortepian Aldona Ślusarz (flet), Anna Czaicka-Jaklewicz (fortepian), Marcin Szreter (fagot)

Utwory:  Eldin Burton „Sonatina” na flet i fortepian,  Ferdinand David – Concertino a fagot i orkiestrę op.12,  Philippe Gaubert  „Trois Aquarelles”

Sponsorzy kalendarza: O&S Computer Soft / SERIX Waldemar Kitala / The Piano / Firma budowlana PROGRESSIO / THERMEX Serwis

Uwaga: promocja odbędzie się tuż po otwarciu wystawy Terytoria materii. Od logiki formy do stylistycznych inwersji

KRZYSZTOF MILLER

Ur. 01 05 1953 r. w Tarnowskich Górach – absolwent wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi(1980 r). Autor zdjęć   do filmów fabularnych, dokumentalnych. Współpraca z ARTE, ZDF, Bayerischer Rundfunk, Canal+, Discovery oraz Telewizją Polską. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. W Szkole Fotoedukacja Krzysztof Miller prowadzi zajęcia z Techniki Filmu i Wideo. Członek ZPAF Okręg Dolnośląski.

Z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim Krzysztof Miller współpracuje od 2013 r. Jest pomysłodawcą projektu autorskiego kalendarza Centrum, który jest realizowany razem z wystawami od 2013 r. jako:

Twórcy Kultury Śląskiej (2013 – 2018; współpraca z Markiem Wesołowskim)

Twórcy Kultury Śląskiej – Metamorfozy (2019; współpraca z Markiem Wesołowskim)

Metamorfozy (2020; współpraca z Markiem Wesołowskim; 2021 – projekt samodzielny)

Metamorfozy 2021 W stulecie powstań śląskich

10 lat Centrum Kultury Śląskiej

Indywidualne wystawy w Centrum: „Obrazki sentymentalne, czyli kocham prowincję” (2013); „Moja Irlandia” (2018); wystawy towarzyszące kalendarzowi „Metamorfozy (2020)” oraz „Metamorfozy 2021. W stulecie powstań śląskich” (2021)

TRIO 3xF FLET, FAGOT, FORTEPIAN

Aldona Ślusarz – flecistka, kameralistka, pedagog

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dra Ryszarda Sojki oraz Akademii Muzycznej w La Chaux-de-Fonds (Szwajcaria) w klasie fletu prof. Michela Bellavance. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Bernarda Goldberga, Williama Bennetta, Mariny Piccinini, Rien de Reede, Petere Lloyda, Aurèle Nicolet, Emmanuela Pahuda, Jean-Louisa Beaumadiera. Występowała z recitalami w Czechach, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Słowacji, Grecji, USA, Włoszech oraz Polsce. Jest laureatką międzynarodowych konkursów w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii oraz Francji. W uznaniu za osiągnięcia w dziedzinie muzyki została stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji im. Hugo Kołłątaja oraz Rządu Szwajcarii. Posiada kilka nagrań płytowych z muzyką fletową. Od 2000 roku rozszerzyła zakres swojej działalności artystycznej na sferę dydaktyczną, podejmując pracę na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W roku 2005 uzyskała stopień doktora, a w 2014 roku stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej, specjalność: gra na flecie.

Anna Czaicka-Jaklewicz – pianistka, kameralistka

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w 1990 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie, w klasie fortepianu mgr Jolanty Jarosz. W latach 1996- 2001 kontynuowała edukację w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie fortepianu mgr Urszuli Jochemczyk, a w roku 2007 uzyskała dyplom katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie prof. Wojciecha Świtały. Kameralistykę ukończyła w klasie prof. Reginy Michalak. Zaraz po studiach rozpoczęła pracę w Katowickiej Akademii Muzycznej, prowadzi również klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza

w Katowicach. Pianistyczne umiejętności doskonaliła na Mistrzowskich Kursach Pianistycznych i Warsztatach Kameralnych pod kierunkiem wielu znakomitych pianistów, m. in.: Lee Kum- Sing (Vancouver), Alexei Orlovetsky, Wiktor Mierżanow (Moskwa), Grzegorz Kurzyński (Wrocław), Aleksiej Maksymow (Donieck), Anthony Spiri (Kolonia), Tomasz Herbut (Berno), Kevin Kenner (Londyn). Podczas swojej edukacji brała udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach w Polsce i Europie.Jest laureatką nagród za wyróżniający akompaniament na licznych międzynarodowych konkursach, m. in. na: Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Jastrzębiu-Zdroju,

Anna Czaicka-Jaklewicz współpracowała z wieloma wybitnymi artystami, m. in.: Radovan Vlatković, Jennifer Montone, János Bálint, Łukasz Długosz, Shirley Brill, Michel Bellavance. Prowadziła szereg kursów pianistycznych, kameralnych, a także wykładów i lekcji otwartych m.in. na temat doskonalenia techniki czytania nut a’vista. Jest pomysłodawcą i organizatorem szkolnego konkursu „Piano vista”, który odbywa się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. M. Karłowicza w Katowicach. Wspólnie z Dawidem Jarzyńskim nagrała dwie płyty: Clarinet Works oraz English Clarinet Sonatas, wydane przez wytwórnię DUX, a także płytę solowo-kameralną poświęconą twórczości Michała Spisaka: Michał Spisak Piano Solo and Chamber Music – wydawnictwo DUX. Występowała w kraju m.in. w Dworku Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdroju,

Atmie, Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Opolskiej, Filharmonii Lubelskiej, NOSPR w Katowicach, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, za granicą m.in. Anglia, Litwa, Niemcy, Słowacja, Czechy. W roku 2019 uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, specjalność – gra na fortepianie.

Marcin Szreter –  fagocista

 Absolwent  Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Prof. Zbigniewa Płużka. Od 2002 do 2009 r. związany z Filharmonią Opolską, przez kolejne 4 lata z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. Obecnie pedagog w szkolnictwie artystycznym i kameralista.

Data

19/11/2022
Expired!

Czas

17:30

Następne wydarzenie