Obraz olejny bez tytułu Rafała Stępniaka z wystawy " Na granicy abstrakcji"

Rafał Stępniak „Na granicy abstrakcji”

Program wernisażu: otwarcie wystawy / występ Jarosława Woszczyny – saksofon

Sponsor: SERIX Waldemar Kitala

O TWÓRCZOŚCI RAFAŁA STĘPNIAKA

Główną domeną jego twórczości są balansujące na granicy abstrakcji i figuracji obrazy wyróżniające się akcentami mocnych, nasyconych barw. W Centrum pokaże obrazy starsze oraz namalowane specjalnie na tę wystawę.

BIOGRAM

Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego Akademii Długosza w Częstochowie, gdzie uzyskał dyplom z malarstwa z wyróżnieniem. Malarstwo w pracowni profesora Wincentego Maszkowskiego i profesora Leona Macieja. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, powrócił do rzeźby. Prowadzi działalność pedagogiczną, uczy o sztuce w IV LO im. H. Sienkiewicza. Animator kultury, zorganizował szereg plenerów ogólnopolskich. Brał udział w przeszło 130 wystawach zbiorowych ogólnopolskich i środowiskowych. Zorganizował blisko 30 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. W 2015 w Muzeum Częstochowskim została zorganizowana ekspozycja z okazji 35-lecia pracy twórczej artysty. Rafał Stępniak był stypendystą Fundacji Francuskiej.

Źródło: art.info.pl

Rafał Stępniak (pierwszy z prawej) i Waldemar Kitala (drugi z lewej) w Centrum w czasie wernisażu wystawy „Jurajskie spotkania malarskie”, 17 IX 2015 r.

JAROSŁAW WOSZCZYNA

klarnecista, saksofonista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie klarnetu prof. Mieczysława Stachury. Od lat 80-tych związany jest z czołówką polskich zespołów i wykonawców z którymi koncertował i nagrywał w kraju i poza granicami. Do najbardziej znanych wymienić tu można: zespół „T.Love”, „Daab”, z którym nagrał m. in.’”W Moim Ogrodzie”, „Fala Ludzkich Serc”, „Przed Nami Wielka Przestrzeń”, Formację Nieżywych Schabuff, z którym nagrał m. in. „Baboki”, „Faja’89”, zespół Ya Hozna (z Renatą Przemyk), z którym nagrał m. in. „Babę Zesłał Bóg”, „Kochaj Nie Jak Wariat”, „Tortury”, Ewę Błaszczyk, Alex Band Aleksandra Maliszewskiego, zespół „Sami Swoi” z amerykańskim czarnoskórym wokalistą Waynem Bartlettem.
Współpracował z teatrami „Współczesnym”, „Polskim”, „Kalamburem” we Wrocławiu, Częstochowie i Gliwicach. Miał okazję zagrać wiele interesujących prapremier polskich i europejskich u wybitnych reżyserów (J. Jarocki, J.Szurmiej, K.Zalewski, W.Kościelniak), w towarzystwie znanych i cenionych aktorów. Koncertował z kwartetem saksofonowym „Saxesfuul” którego był współzałożycielem i autorem nazwy.

Był członkiem „Big Bandu Filharmonii Opolskiej”. Jest współautorem kompozycji i autorem aranżacji dla zespołów: Daab, Formacja Nieżywych Schabuff, Ya Hozna. Komponuje również własną muzykę. Poza potrzebą wypowiedzi, w pisaniu muzyki pociąga go łączenie stylów i brzmień-połączenie z jednej strony energii, ekspresji i improwizacji tkwiącej w jazzie czy rocku a z drugiej strony subtelność i wyrafinowanie estetyki i formy tzw. muzyki poważnej.

źródło: czestochowa.naszemiasto.pl

Data

12/08/2022
Expired!

Czas

18:00
Kategoria

Następne wydarzenie