UKRAIŃSKIE IKONY DOMOWE – wykłady dr Olgi Bohomolec

Stowarzyszenie Miłośników Nakła im. Jana Bursiga oraz Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim serdecznie zaprasza na dwa wykłady dr Olgi Bohomolec, poświęcone WYSTAWIE UKRAIŃSKICH IKON DOMOWYCH, prezentowanej w ramach pierwszej edycji Festiwalu Kultur pt. „Okno na świat” – Ukraina.

Wykłady odbędą się 25 września 2023 r. o godz. 13.00 i 14.30

W programie: degustacja ukraińskich słodyczy

WSTĘP WOLNY

dr Olga Bohomolec
Źródło: wikipedia.org CC-BY-SA-3.0

DR OLGA BOHOMOLEC – ukraińska lekarka, wykładowczyni akademicka, działaczka społeczna, piosenkarka i polityk, założycielka i naczelny lekarz Instytutu Dermatologii i Kosmetologii w Kijowie, posłanka do Rady Najwyższej.
Od 2004 organizuje wystawy ukraińskich ikon domowych z jej własnej kolekcji. Jest również założycielką Kompleksu Historyczno-Kulturalnego „Zamek Radomyśl” (2007), obejmującego m.in. Muzeum Ukraińskich Ikon Domowych, znajdującego się w gmachu starej papierni i twierdzy w mieście Radomyśl w obwodzie żytomierskim. Zaangażowała się również w kampanie społeczne przeciwko nielegalnym pracom budowlanym, niszczącym historyczne i kulturowe zabytki Ukrainy.

Żródło: wikipedia.org

FESTIWAL KULTUR „OKNO NA ŚWIAT” – UKRAINA

Celem organizacji Festiwalu Kultur pt. „Okno na Świat” jest cykliczne prezentowanie kultury i tradycji różnych narodów żyjących i tworzących w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem nacji zamieszkujących Śląsk. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, popularyzacja kultury i tradycji wybranego narodu.

Pierwsza edycja Festiwalu poświęcona zostanie kulturze i tradycji Ukrainy, chcemy zaprezentować jej piękną tradycję i dorobek kulturowy oraz zabytki  związane z duchowością narodu ukraińskiego, a także zwrócić uwagę na wieloaspektowość ukraińskiej kultury, jej wartości uniwersalne oraz konieczność ochrony dorobku kulturowego zarówno innych narodów jak i naszego.

Festiwal potrwa do końca października 2023 r.

Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego.
Завдання співфінансується з бюджету Сілезького воєводства

ORGANIZATOR
ОРГАНІЗАТОР

Logo Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga. Pośrodku znajduje się kontur wieży pałacu w Nakle Śląskim, przy którym widnieją czerwone litery SMNŚ. Dookoła rysunku widnieje pełna nazwa stowarzyszenia.

PARTNERZY
ПАРТНЕРИ

Logo Zamku Radomyśl
Czarny napis hemo Ukrainian Heritage Monitoring Lab

PATRONAT HONOROWY
ПОЧЕСНИЙ ПАТРОНАТ

Herb powiatu Tarnogórskiego

STAROSTA
POWIATU TARNOGÓRSKIEGO
KRYSTYNA KOSMALA

Po prawej stronie niebieskimi i zielonymi literami widnieje napis "Świerklaniec Gmina z widokiem..." Po lewej stronie herb Świerklańca

WÓJT GMINY
ŚWIERKLANIEC
MAREK CYL

Herb Ukrainy

KONSUL HONOROWY UKRAINY
W KATOWICACH
JAROSŁAW WIECZOREK

Logo Związku Ukraińców w Polsce

PATRONAT MEDIALNY
МЕЦЕНАТСТВО У СФЕРІ МЕДІА

Logo TVP Kultura
:pgp nowe radio/88,7 FM Piekary
Logo Polskie Radio Katowice
Czerwony napis Gwarek

Data

25/09/2023
Expired!

Czas

Drugi wykład - 14.30
13:00

Koszt

WSTĘP WOLNY

Organizator

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Email
biuro.cekus@gmail.com

Współorganizatorzy

Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga
Email
milosnicynaklasl@gmail.com
Strona WWW
http://www.milosnicynaklasl.org.pl/

Następne wydarzenie