Jasnoróżowe tło, w lewym górnym rogu kwiaty wiśni. Na górze i na dole skrzypce. Na środku logo 10-lecia Centrum i napis Wiosenny Koncert Jubiileuszowy Młodzieżowej Orkiestry Śląskie Smyki 30 IV2022 r. godz. 17.00

Wiosenny koncert jubileuszowy orkiestry „Śląskie Smyki”

Koncert z okazji jubileuszu 10-lecia Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.

Wykonawca: Orkiestra młodzieżowa „Śląskie Smyki” z Ogniska Artystycznego w Tarnowskich Górach

Dyrygent: Alicja Pacześniak-Słota

W programie: utwory muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej.

Bogato zdobiona pałacowa sala z dużymi lustrami. Dzieci i młodzież siedzący i grający na skrzypcach. Za nimi chór, przed nimi dyrygentka. W tle udekorowana choinka.

Orkiestra Śląskie Smyki to zespół założony przez panią Alicję Pacześniak-Słotę. Tworzą go między innymi absolwenci tarnogórskiej szkoły muzycznej. Orkiestra działa pod egidą Społecznego Ogniska Artystycznego i prowadzi bardzo bogate życie koncertowe.

W sierpniu 2019 roku Śląskie Smyki uczciły stulecie powstań śląskich. Wielkim wyróżnieniem dla orkiestry był udział w koncercie „ Zaczęło się w Mysłowicach”, który upamiętnił wybuch I powstania. Zespół towarzyszył artyście, Czesławowi Mozilowi.

Kolejnym prestiżowym wydarzeniem był występ orkiestry na koncercie związanym z obchodami stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Danią. Śląskie Smyki zagrały w warszawskim Teatrze Dramatycznym, odpowiadając na zaproszenie Czesława Mozila oraz Ambasady Duńskiej. Wśród honorowych gości znaleźli się następca tronu duńskiego książę Fryderyk oraz jego małżonka, Mary Elizabeth.

Orkiestra współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku z Tarnowskich Gór. Pani Alicja Pacześniak- Słota zaprasza do reżyserowanych przez siebie projektów zarówno młodzież, jak i dorosłych tarnogórzan. Koncerty „Muzyka łączy pokolenia”, „W krainie bajek” i inne bawiły publiczność śląskich miast, były też dostrzeżone przez tarnogórskie media, m. in. TG Stację.

Do dzisiaj z sentymentem członkowie orkiestry wspominają spektakl muzyczny „Na polskich ścieżkach baśń mieszka”. Wyreżyserowane przez panią Alicję Pacześniak-Słotę widowisko zostało zaprezentowane w Chorzowskim Centrum Kultury podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego w 2018 roku.

Orkiestra gra w macierzystej szkole z okazji rozmaitych świąt i uroczystości. Śląskie Smyki kilkakrotnie wystąpiły wspólnie z zaprzyjaźnionymi muzykami z niemieckiego Tettnang. Orkiestra ma za sobą koncerty na zamku w Starych Tarnowicach, w pałacu w Rybnej, w Bibliotece i Ośrodku Kultury w Tąpkowicach, w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich, w Hotelu Gołębiewskim i Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle i w Muzeum Zamkowym w Pszczynie.

Wiele aspektów wychowawczych ma udział młodych artystów w koncertach plenerowych dla mieszkańców miasta m.in. podczas Festiwalu Orkiestr Dętych im. Józefa Świdra w 2019 roku i podczas corocznych Koncertów Promenadowych w Amfiteatrze w Parku Miejskim w Tarnowskich Górach oraz na koncertach charytatywnych, w tym- współpraca ze Stowarzyszeniem „Plasterek” z Tarnowskich Gór.

Wirtualny występ Śląskich Smyków, do dzisiaj dostępny na platformie YouTube podbił serca internautów w 2020 roku podczas ogólnokrajowego lockdownu.

Ciekawy repertuar, ciągłe doskonalenie brzmienia i radość muzykowania to wizytówka tego zespołu.

Alicja Pacześniak-Słota- dyrygent, skrzypaczka, kameralistka, nauczyciel.

Dyrygentka Alicja Pocześniak-Słota ubrana na czarno w dłoniach trzyma batutę.

W 2006 roku ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie skrzypiec prof. Romana Reinera w Akademii Muzycznej w Krakowie, w roku 2016 ukończyła studia w klasie kameralistyki prof. Arkadiusza Kubicy w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a w 2021 roku dyrygenturę symfoniczno- operową w klasie prof. Mirosława Jacka Błaszczyka na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii i Edukacji Muzycznej na katowickiej uczelni.

Brała udział w wielu mistrzowskich warsztatach i kursach solowych, kameralnych i dyrygenckich w kraju i za granicą, między innymi w Czechach, Niemczech, Austrii i Rumunii, ucząc się fachu od najwybitniejszych profesorów, m.in. Ivana Straussa, Petera Schuhmayera, Roberta Szredera, Mariny Jaszwili, Jadwigi Kaliszewskiej, Petera Bucka, Jozefa Klusona, Maestro Jin Wanga, Rafała Delekty, Jerzego Salwarowskiego.

Jest zdobywczynią pierwszej nagrody Thomastic-Infeld- Preis w Konkursie  Interpretacji XV Internationale Sommerakademie Prag-Wien-Budapest w Reichenau (2006), wyróżnienia  w Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Leoša Janáčka w Brnie (2006), Bräuer-Optik Spezialpreis fur Kammermusik ( Oberstdorf 2007). Była stypendystką w ramach programu Sokrates-Erasmus. Hudební Fakulta Akademie Múzických Umĕní w Pradze (2005- 2006)  oraz uczestniczką II etapu International Conducting Competition w Bukareszcie (2021).

W sezonach artystycznych 2006/2007, 2007/2008 pracowała w sekcji pierwszych skrzypiec Orkiestry Bohuslava Martinu w Zlinie (Czechy) z którą odbyła tournée po Niemczech, Hiszpani i Grecji.

Za zaangażowanie w życie szkoły wielokrotnie otrzymywała Nagrodą Dyrektora PSM w Tarnowskich Górach, w 2017 roku otrzymała Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pełną oddania pracę pedagogiczną. Została uhonorowana Nagrodą Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry w dziedzinie kultury za rok 2019. W lutym bieżącego roku otrzymała wyróżnienie Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji muzycznej w Polsce.

Data

30/04/2022
Expired!

Czas

17:00

Koszt

Wstęp wolny

Lokalizacja

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Nakło Śląskie

Organizator

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Email
biuro.cekus@gmail.com

Następne wydarzenie