Antoni Cygan PASJA – wernisaż

Wystawa z cyklu Wiosenne ASPiracje

Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy i szkice prof. Antoniego Cygana, w tym nie pokazywane wcześniej prace z cyklu „Droga krzyżowa”, przeznaczone dla kaplicy w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Prof. Cygan specjalizuje się w tematyce sakralnej, co w wywiadzie dla portalu kultura.wiara.pl uzasadnił w następujący sposób: Ważne jest to, co się chce przez swoją twórczość przekazać. Dla mnie Biblia jest źródłem prawd ponadczasowych, nieprzemijających. To opowieść o powstaniu, narodzinach, śmierci, to historia zbrodni, zdrady, nadziei, wybawienia, nienawiści, miłości. To dla mnie i nie tylko dla mnie, malarza, niekończąca się księga obrazów. Malarstwo sięgające do motywów religijnych mówi o sprawach, które nigdy nie tracą na aktualności, niezależnie od tego, w jakich czasach żyjemy i kto nasze obrazy ogląda. Ilustracyjność moich obrazów jest tylko formą, w którą ubieram idee, metaforę, tajemnice.

Oprawa muzyczna wernisażu: Kwartet Śląskich Kameralistów

WSTĘP WOLNY

Щиро запрошуємо на відкриття виставки живопису проф. Антоній Циган пт Пристрасть, який відбудеться 8 квітня о 18.00. проф. Антоні Циган, викладач Академії образотворчих мистецтв у Катовіцах, спеціалізується на викладі біблійних тем. Його остання виставка покаже сцени з Хресної дороги Ісуса Христа. На думку автора, живопис на релігійну тематику говорить про речі, які ніколи не втрачають своєї актуальності, незалежно від того, в який час ми живемо і хто б не бачив наші картини. Музична обстановка відкриття – Сілезький квартет камерних музикантів.

Музична обстановка відкриття: Сілезький камерний квартет. Безкоштовний вхід

O twórczości Antoniego Cygana (fragment)

Twórczość malarską Antoniego Cygana cechuje znakomity warsztat, niezwykłe uwrażliwienie na wartości estetyczne i estyma dla tradycji kulturowej. Na jej szeroko rozumiany rezerwuar składa się z jednej strony dyskurs kultury judeochrześcijańskiej, z drugiej zaś dorobek sztuki barokowej, a także malarstwo dziewiętnastowiecznych Prerafaelitów i Nazareńczyków. Warto dodać, że zainteresowania te i inklinacje nie są reperkusją li tylko lektury i subiektywnych fascynacji, ale stanowią efekt głębokiego namysłu i przepracowania ich symbolicznych oraz archetypalnych treści. Antoni Cygan doskonale spełnia się zarówno w domenie kameralnych obrazów i przedstawień sztalugowych, jak i w monumentalnych realizacjach wykonywanych w architektonicznych przestrzeniach sakralnych. / Roman Lewandowski, rondosztuki.pl

Biogram

Antoni Cygan – urodził się w 1964 roku w Zabrzu. Studiował na Zamiejscowym Wydziale Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskał w roku 1988 w Pracowni Projektowania Graficznego prof. Tomasza Jury oraz w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja S. Kowalskiego. Od roku 1992 pracuje w macierzystej Uczelni, obecnie prowadząc Pracownię Rysunku dla studentów lat II-V. W roku 2003 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w roku 2011 tytuł profesora. Wybrany Rektorem Uczelni na kadencję 2012-2016, oraz 2016-2020. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, między innymi w Zabrzu, Katowicach, Gliwicach, Lyonie, Helsinkach, Londynie, Opawie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Antoni Cygan zrealizował cztery cykle drogi krzyżowej w świątyniach w Zabrzu, Gliwicach, Licheniu oraz w japońskiej Suzuce. Zaprojektował między innymi wnętrza kościoła św. Pawła Apostoła w Zabrzu (2004–2015), kościoła św. Urbana w Paniówkach (2008–2010), kaplicy Domu Księży Emerytów w Katowicach (2009–2010), kaplicy w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach i zakrystii w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Jest także autorem obrazów namalowanych dla kościołów: św. Krzyża w Gliwicach, św. Michała we Lwowie, św. Urbana w Paniówkach, św. Maksymiliana w Orzeszu, św. Pawła w Zabrzu, kaplicy w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym (stacje Drogi Krzyżowej prezentowane na wystawie przeznaczone są właśnie do tej kaplicy) oraz katowickiej Katedry.

Fot. Marek Wesołowski, cykl Twórcy Kultury Śląskiej, 2017

DOSTĘPNOŚĆ

dwie dłonie - symbol języka migowego

Tłumaczenie na PJM –  Ewa Nowicz

Data

08/04/2022
Zakończone!

Czas

18:00

Koszt

Wstęp wolny

Lokalizacja

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Nakło Śląskie

Organizator

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Email
biuro.cekus@gmail.com

Następne wydarzenie