EKSPRESJA WYOBRAŹNI III
Z wielką radością zapraszamy Państwa na kolejny wernisaż malarstwa realizmu magicznego z cyklu organizowanym przez Pałac w Nakle Śląskim wraz z Muzeum Magicznego Realizmu — Ochorowiczówka w Wiśle oraz z Europejskim Instytutem Promocji Sztuki w dniu 27 czerwca o godz. 18.00. To wyjątkowa okazja, aby podziwiać dzieła sztuki, które łączą rzeczywistość z magicznym, surrealistycznym światem, tworząc niepowtarzalną estetykę. Na wernisażu będą obecni znani artyści, kolekcjonerzy oraz miłośnicy sztuki, którzy doceniają piękno i głębię realizmu magicznego. Będzie to wieczór pełen inspiracji, dyskusji i niezapomnianych wrażeń estetycznych.
Zaprezentujemy prace takich artystów jak:
Leszek Lipecki – wystawa „Śnidła stare i nowe”. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Dyplom uzyskał w 1992 roku pod kierunkiem profesora Marka Stańczyka. Jego pasja do sztuki manifestuje się w różnych dziedzinach, obejmując malarstwo, grafikę i ilustrację. Specjalizuje się w technikach takich jak: olej, akryl, akwarela oraz digital art. Rozpoczynając karierę artystyczną jako ilustrator książek Leszek Lipecki szybko odnalazł się w przestrzeni sztuki. Już na studiach zaczął eksplorować malarstwo inspirowane sztuką japońską, secesją, surrealizmem i realizmem magicznym. Jego fascynacja kolekcjonowaniem snów znalazła odbicie w projekcie „Śnidła”, w którym każdy z obrazów jest inspirowany marzeniem sennym artysty. Leszek Lipecki fascynuje się takimi artystami jak: Jacek Malczewski, Alfons Mucha, Rene Magritte, Andrew Wyeth czy Norman Rockwell. W swoich dziełach stara się uchwycić zjawisko atmosfery marzeń sennych tych osobistych oraz z przekazów znajomych, przyjaciół, spotkanych osób. Kolekcjonując sny, zapisuje je na płótnie tworząc unikalne kompozycje.
Krzysiek Grabara – wystawa „Spokój jest tutaj”. Urodził się w 1985 roku w Kościanie. Jest samoukiem. Malarstwem zajął się w lutym 2019 roku. Udziela także warsztatów i konsultacji z zakresu fotografii. W 2018 roku, na dwa lata przed emeryturą, w związku z upokorzeniem i dehumanizacją rzucił pracę jako policjant, by zająć się tworzeniem. Po roku malowania został wyróżniony przez Polish Masters of Art w kategorii #youngmasters za obraz wykonany techniką akrylu oraz dwukrotnie w roku następnym za prace wykonane w technice pasteli olejnej. Największym sukcesem jest wystawa indywidualna w Ochorowiczówce — Muzeum Magicznego realizmu w Wiśle oraz uczestnictwo obrazu “Tkanka” z cyklu Messenger w aukcji surrealizmu organizowanej przez Desa Unicum obok Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego, Tomasza Sętowskiego, Maksymiliana Novaka-Zemplińskiego i innych.
Już prawie 700 prac artysty znajduje się w kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych ( Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle) w Polsce, Austrii, Finlandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Belgii, Holandii, Niemczech, Portugalii oraz Chinach i USA.
PASCULP ART. Duet artystyczny: MARTHA MULAWA, JANUSZ GILEWICZ.
Martha Mulawa — krakowska artystka, wyrosła z puławskich korzeni, zakochana w Tatrach. Ostatnio tworzy głównie rzeźby i instalacje, wcześniej autorka wyjątkowych batików — dzieł sztuki ożywianych światłem — wnoszących życie do nowoczesnych wnętrz oraz ubarwiających przestrzenie zewnętrzne. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych. Stypendystka w Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze oraz l’École des beaux-arts de Toulouse.
Inspiruje się zwykle głęboko i wielopoziomowo odczuwaną naturą, co można dostrzec w większości rzeźb, obrazów i realizacji projektowych. Laureatka wielu konkursów wzorniczych. W projektach artystycznych łączy rzeźbę, instalacje, batik bądź obraz z muzyką, mappingiem, światłem i tańcem. Chętnie dzieli się twórczymi emocjami, pobudzając kreatywność odbiorcy. Dzieła Marthy Mulawy są także szeroko doceniane i wykorzystywane w sztuce użytkowej. Swoje prace prezentowała na ponad sześćdziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Janusz Gilewicz przez 40 lat tworzenia udostępnia swoim odbiorcom nie tylko dzieło, lecz także czasoproces jego narodzin. Dzięki temu widz może nie tylko przystanąć i dać upust swoim zmysłom, ale też dodać myśl do sztuki, która w założeniu nie ma ram. Obrazy Gilewicza w pierwszej chwili przyciągają swoją ekspresją, by po chwili eksplodować w nieskończone możliwości artystycznych kreatywności. W jego pracach odnajdziemy nawiązania malarskie, graficzne, rzeźbiarskie, a także teatralne, muzyczne i literackie. 33-letni pobyt w Nowym Jorku to czas otwarcia na wielość sztuk. Ta bezgraniczna chłonność znalazła odbicie w określeniu Janusza Gilewicza jako Artysty Totalnego. To w Nowym Jorku zyskał międzynarodową sławę jako artysta. Malowane przez niego skórzane kurtki, które nosiły takie gwiazdy rocka jak Eric Clapton, Iggy Pop, David Bowie czy Joe Cocker otworzyły mu wiele drzwi. Zaowocowało to współpracą z rzeźbiarzami, muzykami, filmowcami. Z tych kooperacji powstały fantastyczne projekty, do których każdy z artystów wnosił własne doświadczenie, idee, wizje. – Wymiana myśli, spostrzeżeń, obrazów, które powstają w głowach twórców, jest czymś niezwykle cennym. Lubię się dzielić, ale lubię też czerpać. Artystyczne kooperacje na to pozwalają. Poszerzają perspektywy, wnoszą powiew świeżości – mówi Janusz Gilewicz. Współpracował z najwybitniejszymi designerami wnętrz. Jest projektantem i współtwórcą największego na świecie muralu 3D w Nowym Jorku, który namalował z 500 wolontariuszami. Napisał cztery scenariusze filmowe, a w jednym ze swoich filmów zagrał. Jest autorem ponad 1000 prac wizualnych.
Wystawy potrwają do 20 lipca 2024 roku.
WSPÓŁORGANIZATORZY