Otwarcie Festiwalu Kultur „Okno na świat” – Ukraina
Stowarzyszenie Miłośników Nakła im. Jana Bursiga serdecznie zaprasza na pierwszą edycję Festiwalu Kultur pt. „Okno na świat”, którego inauguracja odbędzie się 3 września 2023 r. w Pałacu w Nakle Śląskim.
Festiwal potrwa do końca października 2023 r.
Celem organizacji Festiwalu Kultur pt. „Okno na Świat” jest cykliczne prezentowanie kultury i tradycji różnych narodów żyjących i tworzących w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem nacji zamieszkujących Śląsk. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, popularyzacja kultury i tradycji wybranego narodu.
Pierwsza edycja Festiwalu poświęcona zostanie kulturze i tradycji Ukrainy, chcemy zaprezentować jej piękną tradycję i dorobek kulturowy oraz zabytki związane z duchowością narodu ukraińskiego, a także zwrócić uwagę na wieloaspektowość ukraińskiej kultury, jej wartości uniwersalne oraz konieczność ochrony dorobku kulturowego zarówno innych narodów jak i naszego.
W PROGRAMIE:
У програм
WYSTAWA UKRAIŃSKICH IKON DOMOWYCH
Виставка української домашньої ікони
Otwarcie wystawy – 3 września, godz. 15.00
Wystawa przygotowana przez Centrum Kultury Śląskiej – prezentująca zbiór ikon pochodzących z Muzeum Ukraińskich Ikon Domowych, stanowiącego część Kompleksu Historyczno-Kulturalnego „Zamek Radomyśl” (Obwód Żytomierski, Ukraina), będących unikatową, prywatną kolekcją, zebraną przez dr Olgę Bohomolec na przestrzeni blisko 16 lat;
WYSTAWA FOTOGRAFII ZNISZCZONYCH PRZEZ DZIAŁANIA WOJENNE ZABYTÓW UKRAIŃSKICH
Виставка фотографій українських пам’яток, зруйнованих війною
Otwarcie wystawy – 3 września, godz. 15.00
- wystawa fotograficzna ukazująca skutki działań wojennych w kontekście niszczenia zabytków kultury ukraińskiej;
PROJEKCJA FILMU TOMASZA GRZYWACZEWSKIEGO PT. „WYMAZAĆ NARÓD”
Показ фільму Томаша Ґживачевського „Стерти націю”
3 września, godz. 15.00
- film obrazujący zniszczenia, jakie wojska Federacji Rosyjskiej dokonują na dziedzictwie kulturowym Ukrainy;
WARSZTATY KULINARNE
Кулінарні майстер-класи
3 września, godz. 15.30-17.30
- warsztaty lepienia ukraińskich pielmieni, kuchnia polowa z ukraińskim barszczem, degustacja tradycyjnych ukraińskich potraw i słodyczy (wareniki, sało, itp.);
Prowadzenie: Helena Jerypalowa
Ведуча: ОЛЕНА ЄРИПАЛОВА
WARSZTATY ARTYSTYCZNE
Мистецькі майстер-класи
3 września, godz. 15.30-17.30
- motanie ukraińskich lalek, malowanie ludowych motywów ukraińskich, wytwarzanie świec, wicie wianków oraz wytwarzanie tradycyjnych ukraińskich ozdób;
ANIMACJE DLA DZIECI
Анімація для дітей
3 września, godz. 15.30-17.30
KONCERT ROMANA MARCHENKO I NATALII STEPANIAK
Концерт Романа Марченка та Наталії Степаняк
3 września, godz. 18.00
- W programie koncert: utwory ukraińskich kompozytorów, m.in. Mirosława Skoryka, Vasylia Barvinskogo, Anatolia Kos-Anatolskogo a także pieśni ludowe.
ROMAN MARCHENKO – pianista, korepetytor. Urodzony we Lwowie. Ukończył Akademię Muzyczną im. M. Łysenki we Lwowie. Już podczas studiów zaczął pracować jako pianista-akompaniator i kameralista. W 2016 r. został laureatem Konkursu Muzyki Kameralnej im. W. Powzuna w Odessie (Ukraina). W 2019 r. dostał nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “ProArt-2019” – warsztaty oraz koncert w Wiedniu, a także stypendium od Esperus Art Fund dla uczestnictwa w Esperus Music Academy (Monpazier, Francja).
Jako pianista-akompaniator współpracował z Narodową Filharmonią oraz Akademią Muzyczną we Lwowie. Brał udział w konkursach wokalnych, gdzie zdobywał nagrody za najlepszy akompaniament. Współpracował z takimi znanymi śpiewakami jak Kaludi Kaludow oraz Pawlo Hunka. Od roku 2021 jest uczestnikiem w Programie Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa w Warszawie, gdzie dostał stypendium dla uczestnictwa w Exzellenz Labor Oper w Niemczech. Od roku 2021 jest pianistą-korepetytorem w Operze Śląskiej w Bytomiu.
NATALIIA STEPANIAK-SITARSKA (sopran) jest ukraińską śpiewaczką, laureatką nagrody specjalnej „Best Bel Canto Singer” na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaków Operowych im. Jana Kiepury, finalistką światowego konkursu śpiewaków operowych „Competizione dell’Opera”, który odbył się w 2017 roku w Linzu w Austrii.
Została odznaczona „Jubileuszowym Orderem II Stopnia” przez Metropolitę Kijowa i całej Ukrainy Epifaniusza. Gościnna gwiazda na otwarciu Balu Ukraińskiego (Wiedeń, Austria). Przedstawiciel kultury podczas Tygodnia Kultury Ukraińskiej w siedzibie ONZ w Wiedniu. Założyciel Coloratura Opera Lab, platformy dla młodych śpiewaków operowych. Starszy wykładowca w Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej.
Występowała na scenach wiodących teatrów operowych w Europie i na Ukrainie. W 2019 roku Natalia została solistką Opery Narodowej w Odessie, gdzie zadebiutowała jako Violetta w premierowej produkcji „La Traviata” G. Verdiego. Kariera śpiewaczki obejmuje również rolę Adiny w operze „Napój miłosny” G. Donizettiego na letnim festiwalu „Lirica in Circolo” w Crema (Włochy), udział w premierowej produkcji „Alciny” G.F. Haendla w roli Morgany w Operze Narodowej w Starej Zagorze (Bułgaria). Była również solistką Letniej Akademii Filharmonii Wiedeńskiej w produkcji opery W.A. Mozarta Cosi fan tutte, gdzie zadebiutowała jako Despina w Konzerthaus w Wiedniu, Musikverein w Grazu, Brucknerhaus w Linzu i Odeon Theater w Salzburgu (Austria), a także m.in. jako Papagena w operze Mozarta Czarodziejski flet.
Oprócz występów na scenach operowych w Austrii, Niemczech, Włoszech i Bułgarii, Natalia Stepaniak dała wiele koncertów solowych w różnych miejscach w Europie i na Ukrainie. Największym z nich był jej własny projekt „Reinkarnacja” w Filharmonii Narodowej we Lwowie, gdzie występowała nie tylko jako solistka, ale także jako reżyser, pomysłodawca i dyrektor projektu. Wykonywała również swoje autorskie programy koncertowe w wiodących miejscach koncertowych: „Liederabend” – Sala Lustrzana Lwowskiej Opery Narodowej, „Operetka. The Best”, „Serenada miłości” – Lwowska Sala Organowa, „Sekrety opery” – Tarnopolska Filharmonia.
Nataliia Stepaniak uzyskała tytuł magistra na Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki w 2014 roku, specjalizując się w instrumentach ludowych (Bandura) i śpiewie solowym. Wiosną 2019 roku Natalia ukończyła studia na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki w Wiedniu i uzyskała tytuł magistra sztuki w dziedzinie opery.
Jako założycielka niezależnego studia operowego Coloratura Opera Lab, uruchomiła pierwszą Letnią Szkołę Operową, która zgromadziła śpiewaków z całej Ukrainy.
Prowadzący: Taras Ilyin — ukraiński prezenter radiowy, spiker i poeta
Ведучий: Тарас Ільїн — український радіоведучий, диктор і поет
W ramach Festiwalu odbędą się również:
WYKŁADY DR OLGI BOHOMOLEC
Лекції д-ра Ольги Богомолець
Informacja o terminach – wkrótce
- dwa wykłady poświęcone zagadnieniom związanym z historią, sztuką oraz kulturą Ukrainy;
Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego.
Завдання співфінансується з бюджету Сілезького воєводства
ORGANIZATOR
ОРГАНІЗАТОР
PARTNERZY
ПАРТНЕРИ
PATRONAT HONOROWY
ПОЧЕСНИЙ ПАТРОНАТ
STAROSTA
POWIATU TARNOGÓRSKIEGO
KRYSTYNA KOSMALA
WÓJT GMINY
ŚWIERKLANIEC
MAREK CYL
KONSUL HONOROWY UKRAINY
W KATOWICACH
JAROSŁAW WIECZOREK
PATRONAT MEDIALNY
МЕЦЕНАТСТВО У СФЕРІ МЕДІА
Harmonogram
OTWARCIE FESTIWALU - 03.09.2023
- 15.00
- Otwarcie wystawy ikon domowych oraz wystawy fotografii znisczonych przez działania wojenne zabytków ukraińskich; projekcja filmu Tomasza Grzywaczewskiego pt. "Wymazać naród"
- 15.30 - 17.30
- Warsztaty kulinarne i artystyczne; animacje dla dzieci
- 17.30
- Wykład na temat wystawy ikon domowych
- 18.00
- Koncert Romana Marchenko i Natalii Stepaniak
- - prowadzenie Taras Ilyin (spiker, poeta)