Ku pamięci Mirkowi Ogińskiemu…
Ku pamięci Mirkowi Ogińskiemu i dla przyjaciół z Ukrainy
Organizator wernisażu i wystawy: Powiat Tarnogórski, Stowarzyszenie Artystów Śląskich StAŚ
Program: otwarcie, film wspomnieniowy „Mirek Ogiński – wspomnienia z plenerów”, występ Zbigniewa Tepera
Mirosław Ogiński – wieloletni pracownik Starostwa Powiatowego, uczestnik organizowanych przez tę instytucję Międzynarodowych Plenerów Artystycznych – był twórcą wszechstronnym. Uprawiał malarstwo, grafikę, akwarelę, a także rzeźbę, był również ilustratorem książek („Utopce Doliny Dramy”, „Legendy Radzionkowa”, „Historia srebrem pisana”). Jego prace znajdują się zarówno w zbiorach prywatnych, jak i w galeriach sztuki.
W maju 2013 r. w Centrum Kultury Śląskiej, prezentowana była – jako jedna z pierwszych w naszej Instytucji – wystawa Ogińskiego „Rezydencje śląskiej szlachty”. Artysta był bowiem autorem całego cyklu akwarel poświęconych upamiętnieniu istniejących lub zburzonych dworów i pałaców śląskiej szlachty. (Fotograficzne wspomnienie tego wydarzenia znajduje się na końcu zapowiedzi.)
O WYSTAWIE
Wystawa pokaże prace Mirosława Ogińskiego…
oraz obrazy artystów z Ukrainy: Ihora Jurczenki oraz Ołeny i Jarosława Żminka.
OPRAWA MUZYCZNA – ZBIGNIEW TEPER
Poeta, pieśniarz, bard Zagłębia Dąbrowskiego. Twórca wielu projektów kulturalnych realizowanych dla Miasta Sosnowca oraz dla miast Zagłębia Dąbrowskiego. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydał dwie płyty z autorskimi kompozycjami. „Magiel czasu” oraz „Pieśni mojego Zagłębia”, na której to płycie znajduje się czternaście utworów napisanych i skomponowanych dla siedmiu miast Zagłębia Dąbrowskiego. Występował przy swoich i wspólnych projektach m.in. z takimi artystami i zespołami jak Elżbieta Adamiak, Mirosław Czyżykiewicz, Jacek Stęszewski, Emilian Kamiński, Jan Nowicki, Urszula Makosz, Chór cerkiewny „OKTOICH”, Zespół „Klezmorim trio”. Obecnie autorskie teksty wykonuje z zespołem Etnos Fos. Jego poezję tłumaczono na kilkanaście języków.
MIREK OGIŃSKI RETROSPEKTYWNIE
Centrum Kultury Śląskiej, 9 kwietnia 2013 / wystawa
Fot. Renata Głuszek