Mateusz Kijak „Multidyscyplinarnie” – wernisaż
Wystawa „Mateusz Kijak – Multidyscyplinarnie” prezentuje szerokie spektrum twórczości artysty, ekspozycja obejmuje abstrakcyjne rysunki inspirowane tematem kosmosu (w szczególności kosmologicznej osobliwości) z okresu studiów, a także interdyscyplinarny projekt Interimpres, który powstał na przełomie 2018 i 2019 roku.
Program wernisażu: Panel dyskusyjny „Nowe i stare media – koegzystencja, opozycja czy ewolucja?” Prowadzenie: dr Agata Stronciwilk, z udziałem prof. Jana Szmatlocha oraz prof. Adama Romaniuka.
Panel dyskusyjny dotyczyć będzie relacji pomiędzy nowymi mediami oraz tradycyjnymi technikami artystycznymi. W trakcie dyskusji postaramy się zdefiniować, jak rozumiemy nowe media oraz ich miejsce we współczesności. Czy nowe technologie są obecnie niezbędnym elementem procesu kreacji? Czy całkowicie wypierają tradycyjne techniki? Zadamy również pytanie o perspektywę pokoleniową oraz miejsce nowych mediów w procesie edukacji młodych artystów.
Biogram:
dr Agata Stronciwilk – historyczka sztuki oraz kulturoznawczyni. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UŚ (kierunki wiodące: kulturoznawstwo, filozofia) oraz historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Adiunkt w Instytucie Nauk o Sztuce UŚ oraz wykładowczyni ASP w Katowicach. Laureatka Fulbright Slavic Award na rok 2022/2023.
O WYSTAWIE (pełny opis)
Mateusz Kijak to artysta multidyscyplinarny, zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą, grafiką komputerową, produkcją video/animacji i muzyką. W 2014 roku ukończył studia na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest autorem wielu animowanych teledysków, które stworzył dla znanych muzyków m.in. The Outlawz (zespół założony w 1995 r. przez Tupaca Shakura), Damian Marley, Third World, Dumpstamphunk, Chronixx,Iration, Bone Thugs-N-Harmony, Young Buck, Elan Atias (muzyk znany z występów z zespołem The Wailers, który był zespołem wspierającym Boba Marleya), Chupacabras czy Peja. Wystawa „Mateusz Kijak – Multidyscyplinarnie” prezentuje szerokie spektrum twórczości artysty, ekspozycja obejmuje abstrakcyjne rysunki inspirowane tematem kosmosu (w szczególności kosmologicznej osobliwości) z okresu studiów, a także interdyscyplinarny projekt Interimpres, który powstał na przełomie 2018 i 2019 roku. W ramach tego projektu, twórca zrealizował cykl abstrakcyjnych prac malarskich, grafik i przekształceń wideo. Pod względem formalnym projekt ten nawiązuje do wspomnianych wcześniej prac z okresu studiów. Mateusz Kijak porusza się nie tylko w różnych dziedzinach i technikach, ale także stylach i konwencjach. Wystawa Mateusz Kijak – Twórczość multidyscyplinarna, otwiera przed odbiorcą różnorodne światy, w których porusza się artysta i odsłania mnogie oblicza jego twórczości.
Oprócz abstrakcyjnych obrazów i rysunków, na wystawie prezentowane są dzieła bardziej naturalistyczne, które powstały na plenerach malarskich m.in. W Toskanii, Wenecji, Harendzie obok Zakopanego czy położonym w gminie Bobowa – Renesansowym dworze Jeżów.
O AUTORZE
Mateusz Kijak, Urodzony w Tarnowie. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Tarnowie. W latach 2009-2014 studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Bogusza Salwińskiego, aneks z rysunku w pracowni prof. Andrzeja Zwolaka. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą, grafiką komputerową, produkcją video, animacją, a także produkcją muzyki. Mateusz Kijak brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych oraz współpracował z wieloma znanymi wykonawcami muzycznymi m.in. Peja, The Outlawz (zespół założony w 1995 r. przez Tupaca Shakura), Damian Marley, Chronixx, Third World, Iration, Bone Thugs-N-Harmony, Young Buck, Elan Atias etc. W latach 2014-2015, współpracował z należącą do 50 Centa marką SMS Audio Poland, tworząc wraz z bratem Krystianem, projekt muzyczny pt. „Interimpres”. W 2016 roku Mateusz Kijak zaangażowany był w proces produkcji, pierwszego Tarnowskiego pełnometrażowego filmu fabularnego w reżyserii Bogusława Kornasia pt. „TodMachine”. W 2017 roku głosami czytelników Gazety Krakowskiej, Mateusz Kijak został uhonorowany tytułem „Osobowość roku” w kategorii kultura, ponadto w latach 2018 i 2019 artysta został laureatem stypendium artystycznego przyznawanego przez Gminę Miasta Tarnowa. W 2022 roku wraz z muzykiem Wojtkiem Strońskim, stworzył utwór pt. Preludium, który trafił do produkowanego przez TVN serialu „Bunt”. Obecnie Mateusz Kijak pracuje nad wieloma projektami autorskimi oraz kontynuuje współpracę z zagranicznymi wytwórniami muzycznymi.