Plakat do wydarzenia Pasjonaci w Pałacu.

Pasjonaci w Pałacu

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie, które odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia 2024 r. w pałacu, wówczas będziemy mieć okazję spotkać się z ludźmi pełnymi pasji i zainteresowań, którzy oddają się swoim hobby z niesamowitym zaangażowaniem.

W trakcie tego wydarzenia będziemy mieli przyjemność poznać Pasjonatów, którzy poświęcili się różnym dziedzinom, od zegarmistrzów po miłośników porcelany, od rzeźbiarzy po malarzy, a także osoby zaangażowane w działania społeczne. Będziemy mieli możliwość nie tylko podziwiać ich dzieła i wybrane elementy kolekcji, ale także wysłuchać fascynujących opowieści o ich pasjach, inspiracjach i motywacjach.

To będzie niepowtarzalna okazja, aby zanurzyć się w różnorodnych pasjach i być może znaleźć nową inspirację dla siebie. Czekają nas nie tylko wspaniałe wrażenia wizualne, ale także możliwość nawiązania ciekawych rozmów i wymiany doświadczeń. Nie możemy się już doczekać, aby wspólnie odkrywać tajemnice pasjonatów w magicznej atmosferze Pałacu.

PASJONACI W PAŁACU:

Franciszek Wiegand – zegary
O swojej zegarmistrzowskiej PASJI Franciszek Wiegand, najbardziej znany w Tarnowskich Górach (oraz daleko poza granicami naszego miasta, a nawet kraju) przedstawiciel tego zawodu, opowie w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim dokładnie 10 lat po swojej wielkiej wystawie „W poszukiwaniu czasu. Zegary i warsztat zegarmistrza Franciszka Wieganda”, która została otwarta 15 kwietnia 2014 r. i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Nie tylko ze względu na oryginalność eksponatów, ale także pana Franciszka umiejętność PASJONUJĄCEGO, nie wolnego od anegdot opowiadania o nich, o czym można się będzie przekonać w czasie bezpośredniego spotkania z nim w dniu 21 kwietnia o godz. 16.00 w ramach imprezy PASJONACI W PAŁACU
Określenie „zegarmistrz” nie wyczerpuje w pełni tego fenomenu, jakim jest pan Franciszek Wiegand. Naprawa zegarów to bowiem zaledwie cząstka jego zainteresowań i umiejętności. Pan Franciszek czasomierze nie tylko reperuje, ale także konstruuje. A są to urządzenia bardzo niezwykłe – precyzyjne zegary astronomiczne najwyższej klasy i o niespotykanej konstrukcji. Do ich wykonania pan Wiegand wykorzystuje narzędzia zaprojektowane przez siebie samego, takie jak tokarki, wiertarko-frezarka, pantograf, podzielnica różnicowa oraz miniaturowa szlifierka stołowa.
Pan Franciszek jest także dogłębnym znawcą problematyki związanej z pomiarem czasu, a swoją wiedzą i przemyśleniami dzieli się nie tylko słownie, ale i w licznych publikacjach. Jest autorem 80 artykułów oraz kilku książek.

Andrzej Wiegand – rzeźba
Tarnogórzanin Andrzej Wiegand, z zawodu tłumacz języka niemieckiego, jest synem PASJONATA zegarów Franciszka Wieganda, ale nie poszedł w ślady ojca, choć odziedziczył po nim umiejętność cierpliwego skupiania się na detalach.
Pan Andrzej zajmuje się tworzeniem glinianych płaskorzeźb twarzy postaci historycznych, ale także rzeźb innego rodzaju.
Jego PASJA zrodziła się bardzo niedawno, w czasie pandemii COVIDU (rok 2020), kiedy to uznał, że pora wyjść poza pisanie i zająć się rzeźbieniem, a precyzyjniej – modelowaniem w glinie twarzy władców, pisarzy, kompozytorów czy filozofów z niemieckiego kręgu kulturowego (m.in. cesarzowa Maria Teresa, bracia Grimm, filozof Immanuel Kant, kompozytor Johann Strauss syn).
Inspirację do swych wizerunków Andrzej Wiegand czerpie z obrazów, zdjęć i monet, przy czym jednym z kryteriów wyboru „modeli” są przeciwności losu, z którymi się borykali. Płaskorzeźby w glinie służą potem do wykonania odlewów w brązie.

Irena i Roman Gatysowie – porcelana
Porcelanowa PASJA Ireny i Romana Gatysów z Nakła Śląskiego liczy sobie już ponad 30 lat, bowiem ich zainteresowanie kolekcjonowaniem wyrobów śląskiej – i tylko śląskiej – porcelany zrodziło się ponad trzy dekady temu, od zakupu na targu staroci pierwszego kompletu śniadaniowego.
Od tamtej pory zgromadzili kilka tysięcy porcelanowych eksponatów (najstarsze sięgają roku 1820), kilkaset sygnatur ich producentów oraz olbrzymią wiedzę w tej dziedzinie.
Wiedzą tą dzielą się nie tylko na spotkaniach z miłośnikami tych wyrobów przy okazji wystaw czy prelekcji, ale także w licznych publikacjach, z „Encyklopedią Śląskiej Porcelany” tom I na czele (również w wydaniu internetowym).
Pani Irena jest ponadto prezesem Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Porcelany i Widokówek (widokówki zbiera pan Roman).
O przeszłości oraz kondycji współczesnej porcelany, a także o wielu porcelanowych ciekawostkach państwo Gatys jak zwykle z wielką PASJĄ opowiedzą na spotkaniu w ramach PASJONACI W PAŁACU.

Maja Gatys – chusty śląskie
Podobnie jak Irena i Roman Gatysowie, ich córka Maja Gatys także jest PASJONATKĄ porcelany, aktywnie wspierając rodziców w ich działalności kolekcjonerskiej i badawczej. Ale posiada także własne zainteresowania, którymi pochwali się w czasie imprezy PASJONACI W PAŁACU. Jej PASJĘ stanowi kolekcjonowanie elementów tradycyjnego stroju rozbarskiego, zwłaszcza chust, których kilka zaprezentuje w czasie imprezy. Sama także lubi nosić taki strój.
O swoich zainteresowaniach opowiada następująco:
„Moja prababcia (praoma) i moja babcia (oma) też chodziła w stroju rozbarskim, a ja od małego również od czasu do czasu w nim chodzę. Dlatego interesują mnie elementy tego stroju, w tym chusty śląskie. W moim zbiorze mam ponad 40 chust, pochodzące od rodziny, sąsiadów, znajomych i z giełd staroci. Mam również wiele innych części stroju rozbarskiego, takich jak szlajfy, galanda, zauśniczki (kosze), fortuchy, kabotki, wierzchnie itd. Natomiast sporo elementów jeszcze mi brakuje, w tym chust, ale dlatego mam co zbierać.”

Henryk Kulik – malarstwo
Z życiowymi wyborami Henryka Kulika, który przez dziesięć lat mieszkał w Nakle Śląskim, wiążą się dwie bardzo odmienne PASJE: sport i sztuka, a dokładniej podnoszenie ciężarów i malarstwo.
Sztuka interesowała pana Henryka od najmłodszych lat, w młodości dużo eksperymentował i rysował, ale na tym pierwszym etapie życia zwyciężył jednak sport.
Jak przystało na mieszkańca okolic Tarnowskich Gór, gdzie w latach 70. i 80. XX w. bardzo prężnie działała sekcja sztangistyczna w ramach Kolejowego Klubu Sportowego Śląsk, pan Kulik zainteresował się podnoszeniem ciężarów.
Jako zawodowy sztangista odnosił potem wiele sukcesów, zdobywając kilkakrotnie tytuły mistrza Europy i świata. Był także trenerem.
Kiedy na jakiś czas wyemigrował do Niemiec, powrócił do swej pierwotnej PASJI, czyli malowania, które kontynuuje po powrocie do Polski.
Jego galerię można zobaczyć na stronie internetowej kunstmalerkulik.de
Zdaniem pana Henryka obydwie jego PASJE mają ze sobą wiele wspólnego, o czym zapewne opowie w czasie wydarzenia PASJONACI W PAŁACU. Nie tylko pokaże nam wtedy swoje prace, ale także podejmie się namalowania portretu, dzięki czemu można będzie zobaczyć, jak powstają dzieła tego artysty

Ewa Łukasik – warsztaty literackie dla dzieci
Ewa Łukasik to osoba bardzo aktywna w wielu aspektach pracy zawodowej i społecznej, m.in. jako specjalistka pielęgniarstwa operacyjnego, instruktorka Aktywnej Szkoły Rodzenia, instruktorka Polskiej Szkoły Masażu Shantala, członkini Polskiego Towarzystwa Terapii Miofunkcjonalnej, organizatorka Śląskich Spotkań Naukowych, biblioterapeutka oraz pisarka i poetka.
Jest ponadto członkinią Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych i założycielką Poradni Rodzicielskiej, co wynika z faktu, że dzieci, a szczególnie empatyczne sposoby komunikacji z nimi, stanowią szczególny obszar zainteresowań pani Ewy.
Te zainteresowania stricte zawodowe w jej przypadku przybierają formę, jaka może zrodzić się z tylko z prawdziwej PASJI.
Jest ona bowiem autorką książeczki dla dzieci pt. ,,Zwierzę wierszem, czyli kilka hec na cztery łapy”, uhonorowanej przez KOPD wyróżnieniem – książka do nabycia w sklepie Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim oraz w sklepie internetowy https://sklep.cekus.pl/…/zwierze-wierszem-czyli-kilka…/
W dorobku pani Ewy jest także tomik poezji ,,Wiązana mowa o trzech osobach”.
Na spotkaniu PASJONACI W PAŁACU 21 kwietnia 2024 r. (początek o godz. 16.00) Ewa Łukasik osobiście przeczyta swoje wiersze oraz poprowadzi warsztaty literackie dla dzieci.
PASJONACKI biogram tej niezwykle aktywnej pani uzupełnia zamiłowanie do zwierząt (szczególnie miauczących), podróży do miejsc nieoczywistych, sztuki ludowej, teatru oraz książki wszech czasów.

Karolina Wojaczek-Jergla – fotografia
Karolina Wojaczek-Jergla jest tarnogórzanką, dla której wielką życiową PASJĘ stanowi fotografia. Zajmuje się nią od 13 lat, a warsztat fotograficzny doskonaliła na wielu kursach w Polsce i za granicą (zdobytą tam wiedzą dzieli się z innymi, m.in. na prelekcjach dla Tarnogórska Grupa Fotograficzna – TGF oraz uczniów szkoły podstawowej).
Swoje prace pokazywała w Pałacu w Rybnej oraz Galerii na Poziomie w Agorze w Bytomiu.
Panią Karolinę szczególnie interesuje fotografia rodzinna, dziecięca oraz fotoreportaż – fotografuje różnego rodzaju wydarzenia rodzinne i firmowe.
W tej ostatniej dziedzinie kryje się jej dodatkowa PASJA – chęć uwieczniania codzienności swojej rodziny poprzez realizację od 2015 r. „projektu 365”, polegającego na wykonywaniu każdego dnia zdjęcia z życia swojej rodziny, którą tworzy wraz z mężem oraz trójką dzieci: Amelią, Filipem i Zuzanną. „Kiedy dzieje się coś pięknego, nawet jeśli są to tylko zwykłe życiowe drobiazgi, zatrzymuję się i zapisuję ten moment na fotografii.”
„Pragnę zarazić ludzi swoją pasją pokazując im, jak wielka magia dzieje się przed naszymi oczami. Codziennie doświadczamy niesamowitych rzeczy. Warto wówczas wziąć aparat do ręki i to sfotografować, aby móc kiedyś do tego wrócić.”
A w niedalekiej przyszłości Karolina Wojaczek-Jergla połączy fotografię z arteterapią, którą obecnie studiuje, ponieważ wierzy, że „zarazi ludzi PASJĄ do tego aby odnaleźli w sobie i wokół siebie piękno”.
Część prac fotograficznych będzie można zobaczyć 21 kwietnia w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim podczas wydarzenia PASJONACI W PAŁACU
Pani Karolina opowie także o swoim „Projekcie 365”.

Anna Rabsztyn – śląski podwieczorek
Wielką PASJĘ Anny Rabsztyn z Orzecha stanowi kultywowanie i propagowanie śląskiej kultury i tradycji.
Pani Anna realizuje ją poprzez uczestnictwo w Kole Gospodyń Wiejskich w Orzechu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Tradycji Śląskiej. A przy tym pomysłów w kierowanych przez nią organizacjach nie brakuje – przykładem śląski strój regionalny dla Barbie i Kena, za który panie ze Stowarzyszenia otrzymały nagrodę Marka Lokalna.
Do szczególnych zainteresowań Anny Rabsztyn należy jednak śląska kuchnia, prezentowana w konkursach oraz na różnego rodzaju imprezach, w tym w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, z którym od lat współpracuje.
Pojawia się na nich wraz córkami (ma ich w sumie cztery) oraz matką, obowiązkowo w śląskim stroju.
W kulinarnej ofercie pani Anny są nie tylko tradycyjne śląskie potrawy, ale także stare rodzinne przepisy, jak np. licząca już sto lat receptura na „gymizę naszy omy”, czyli warzywną przyprawę do rosołu i mięs.
21 kwietnia, podczas imprezy PASJONACI W PAŁACU będzie można skosztować przygotowanego przez Annę Rabsztyn tradycyjnego śląskiego deseru, na który złoży się bonkawa, zista (babka) oraz szpliterki.
Ten podwieczorek jest bardzo ważnym elementem śląskiej kultury, ponieważ poobiednie ciasto i kawa dają okazję do miłego popołudniowego rodzinnego relaksu.
A Ślązacy są wszak bardzo rodzinni!

PROGRAM

1.PASJONACI W PAŁACU – 16:00

  • powitanie i prezentacja sylwetek pasjonatów (Irena i Roman Gatysowie – porcelana, Maja Gatys chusty śląskiego stroju rozbarskiego, Franciszek Wiegand – zegary, Andrzej Wiegand – rzeźby, Henryk Kulik – malarstwo, Ewa Łukasik – wiersze dla dzieci, Karolina Wojaczek-Jergla – fotografia, Anna Rabsztyn – śląska kuchnia)
  • wypowiedzi pasjonatów lub spotkanie indywidualne w osobnych pomieszczeniach:
    – warsztaty literackie dla dzieci prowadzone przez Ewę Łukasik
    – warsztaty malarskie dla wszystkich zainteresowanych prowadzone przez Henryka Kulika
  • oglądanie eksponatów i rozmowy z pasjonatami
  • śląski maszkiet przygotowany przez Annę Rabsztyn

2.OPROWADZANIE PO PAŁACU – 17:30

  • Renata Głuszek oraz Roman Gatys, który będzie mówił po śląsku

3.FINAŁ – na zakończenie oprowadzania

  • inauguracja nowych plansz do wystawy „Spotkanie po latach”
  • opowieść Romana Gatysa o bohaterach wystawy będących sąsiadami z ulicy – po śląsku!

Pałacowa Kawiarenka czynna od 16.00 do 19.00.

PATRONAT MEDIALNY

Napis Ślązag
:pgp nowe radio/88,7 FM Piekary

Data

21/04/2024
Zakończone!

Czas

16:00

Koszt

wstęp wolny

Lokalizacja

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Nakło Śląskie

Organizator

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Email
biuro.cekus@gmail.com

Następne wydarzenie