Rozłozona koładka ksiązki. Szare tło, z prawej strony czarne tory kolejowe, na górze i na środku pionowi napis Stanisław Zając pociąg. po lewej stronie recenzja książki i biografia autora.

„Pociąg” – promocja książki Stanisława Zająca

Autor książki: Stanisław Zając

Prowadzenie spotkania: dr Stanisław Zając, dyrektor Centrum Kultury Śląskiej

Czytanie fragmentów powieści: Andrzej Warcaba

Oprawa muzyczna: Aleksandra Stokłosa – śpiew, Tatiana Shvets – instrument klawiszowy

Sponsor wydarzenia: O&S ComputerSoft z Radzionkowa

Sprzedaż powieści: od 1 IV

„Pociąg” to debiutancka książka Stanisława Zająca. Tytuł powieści jest przewrotny i metaforyczny zarazem. Koegzystują w niej obok siebie dwa światy – świat konkretnych wydarzeń związanych ze stanem wojennym i wcześniejszą o trzy lata zimą stulecia oraz świat fikcji literackiej pełnej aluzji do rzeczywistości tamtych lat. Obydwa wzajemnie przenikają się i stanowią zamkniętą całość, gdyż w intencji autora mają prowokować do refleksji nad światem i prowadzić do wniosku, że egzystencja człowieka jest ściśle uzależniona od kontekstu historycznego, warunków cywilizacyjnych, obyczajowych, politycznych, a nawet klimatycznych.

„Pociąg” to powieść filozoficzna będąca zaproszeniem dla Czytelników gotowych na podjęcie najbardziej drażliwych i trudnych tematów ludzkiej egzystencji i sensu życia.

O AUTORZE

Stanisław Zając urodził się w 1941 roku w Chorzowie. Ukończył Uniwersytet Wrocławski w 1967 roku i podjął pracę jako nauczyciel języka polskiego. Jako polonista przepracował niemal pół wieku. Publikował wiersze i eseje dotyczące dwudziestowiecznej prozy światowej. „Pociąg” to jego debiutancka powieść napisana w latach osiemdziesiątych XX wieku, w okresie stanu wojennego.

Stanisław Zając

FRAGMENT POWIEŚCI

Rozdział I

Dobiega końca zimowy, lecz niewymownie gorączkowy dzień, kiedy zajmuje miejsce w pociągu i zaczynam smakować moją podróż. Kolejny dzień stycznia tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego dziewiątego roku. I następny dzień w moim życiu, Już bez mała czternastotysięczny w biografii trzydziestoośmioletniego mężczyzny. Takie mikroskopijne nic w materialnym i metafizycznym bycie wszechświata.

Pociąg rusza majestatycznie, ożywia się, nabierając stopniowo prędkości, choć jest to zwykły pociąg pośpieszny, a nie żaden Orient Express albo coś w tym rodzaju. Rozklekotana machina zwielokrotnionych bytów i żywotów wyprawia się w daleką podróż, nieomal na koniec świata; wraz z pasażerami wchodzi w epileptyczny trans.

(…) A jednak wszystko wskazuje na to, że stoimy w polu, zapewne w niedalekiej odległości od granicy. Wymowna cisza i iście piekielna ciemność, jak na samym dnie bezludzia. Żaden głos, kobiecy czy męski, ludzki czy nieludzki, przepuszczony przez megafon czy inne wzmacniające urządzenie – nie zapowiada odjazdu pociągu, w którym siedzę i patrzę na żywe zwłoki podróżnych. Skąd się u tych ludzi bierze owa bezceremonialna samowystarczalność. Czy oni naprawdę śpią czy tylko udają? W każdym razie nie wiedzą albo nie chcą wiedzieć, co się dzieje z ich pociągiem.

Data

29/04/2022
Zakończone!

Czas

18:00

Koszt

Wstęp wolny

Lokalizacja

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Nakło Śląskie

Organizator

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Email
biuro.cekus@gmail.com

Następne wydarzenie