![Plakat do wydarzenia Przejażdżki u Hrabiego.](https://cekus.pl/wp-content/uploads/2024/08/przejazdzki_u_hrabiego_wydarzenie.png)
Przejażdżki u Hrabiego
Zapraszamy na przejażdżkę bryczką po parku i najbliższym sasiedztwie pałacu hrabiów Henckel von Donnersmarck w Nakle Śląskim, w którym zobaczymy miejsca związane z ich działalnością. Połączymy w ten sposób przyjemność spaceru z walorami edukacyjnymi i wyprawą w przeszłość.
Bryczek użyczy i przejażdżkę poprowadzi pan Szymon Banaś z Nakła Śląskiego.
TERMIN
18.08.2024 r. (niedziela)
godz. 15.00, 16.00, 17.00
CENA
30 zł/os.
Rezerwacja miejsc – tel. +48 32 441 60 28 lub 505 802 207
Liczba miejc –10 (dwie pięcioosobowe bryczki)
TRASA
Trasa przejazdu odbywa się na osi południe – północ. Wyruszamy spod pałacu, kończymy trasę przy Mauzoleum Henckel von Donnersmarcków. Po zwiedzeniu Mauzoleum uczestnicy wracają pieszo do pałacu.
1. Pałac w Nakle Śląskim – start
Neogotycki pałac w Nakle Śląskim został wybudowany w 1858 r. przez Hugona I Henckel von Donnersmarcka i aż do stycznia 1945r. pozostawał w rękach tej rodziny. Początkowo zaprojektowany w stylu tudorowskim, został poważnie przebudowany pod koniec XIX w. przez Łazarza IV. Do dziś zachowało się wiele elementów oryginalnego wyposażenia, w tym niektóre posadzki, oryginalna stolarka oraz witraże w sieni, kominek, lampa, reprezentacyjna klatka schodowa z dębowymi schodami i poręczami, sejf, rozetowy sufit, dawna kaplica ze sklepieniem krzyżowym i oryginalnymi kratami.
![Front pałacu w Nakle Śląskim. Z prawej strony drzewo przysłaniające część pałacu.](https://cekus.pl/wp-content/uploads/2023/07/DSC3793-1024x618.jpg)
2. Park
Park został zaprojektowany w stylu angielskim przez Petera Josepha Lenne, który pracował także dla świerklanieckiej linii Donnersmarcków. Dominowały w nim otwarte przestrzenie krajobrazowe ozdobione kompozycjami z drzew i krzewów pochodzenia krajowego i egzotycznego. Po wojnie założenie parkowe uległo zaniedbaniu, układ komunikacyjny zagęszczono, wolne przestrzenie wypełniono licznymi grupami drzew i krzewów, głównie gatunków rodzinnych, wzbogacone pojedynczymi gatunkami egzotycznymi. Obecnie w parku rosną m.in. następujące gatunki: buk, dąb, jesion, klon, jawor, lipa, kasztanowiec, wiąż, tulipanowiec i robinia. Niezwykłą atrakcją parku jest platan przewrócony wskutek burzy, który jednakże nie obumarł.
![Parkowa alejka, po obu stronach trawnik. Z tyłu rozłożyste drzewo, którego jeden konar lezy prawie na ziemi, a gałęzie są nisko nad alejką.](https://cekus.pl/wp-content/uploads/2021/04/11698533_935742749821442_2509985125284804333_n.jpg)
3. Aleja kasztanowa na ul. Morcinka na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
Dawna droga do przejażdżek konnych – były to specjalnie wytyczone alejki na terenie parku – obsadzona kasztanowcami w celu zapewnienia koniom cienia.
![](https://cekus.pl/wp-content/uploads/2024/08/2-park-fot.-Banas-1024x768.jpg)
4. Dawny zakątek różany
W miejscu, w którym stoją dziś budynki szkolne, uprawiano róże, będące jedną ze specjalności ogrodnictwa Henckel von Donnersmarcków. Tu nakielscy hrabiowe bardzo chętnie prowadzili swoich gości.
![Drzwa rosnące przy drodze.](https://cekus.pl/wp-content/uploads/2024/08/4-Zakatek-rozany-fot-Renata-Gluszek-1024x600.jpg)
5. Dawny wybieg dla koni
Rozległy teren boiska sportowego KS „Orzeł” w Nakle Śląskim to miejsce wybiegu koni ze stadniny nakielskich hrabiów, które trzymano w pobliskiej stajni. Przejazd odbywa się drogą wśród drzew sadzonych przez Henckel von Donnersmarcków, rosną tu m.in. takie gatunki, jak dąb, jawor, sosny czarne i wejmutka i jarząb szwedzki.
6. Teren po dawnej stajni przy ul. Powstańców
Spory zalesiony plac z trzema ceglanymi fragmentami ścian, będących pozostałościami po zabudowaniach stajni. Kompleks stajenny w Nakle Śląskim składał się z domu koniuszego (zachowany), ujeżdżalni, maneżu, stadniny oraz toru służącego do organizowania wyścigów oraz pastwisk.
Obiekty, w których hodowano konie, cechował wysoki poziom architektoniczny i estetyczny. Usytuowane były w miejscach, które umożliwiały dobrą komunikację między stadniną a pałacem, najczęściej w pobliżu rezydencji, jak to ma miejsce w Nakle Śląskim.
![Okazały budynek stajni Donnersmarców, wybieg dla koni. Przed ogrodzeniem jeździec na koniu.](https://cekus.pl/wp-content/uploads/2024/08/6-stajnia-archiwalne-1024x533.jpg)
![Fragment muru z cegly.](https://cekus.pl/wp-content/uploads/2024/08/6-stajnia-Fot.-Renata-Gluszek-2-1-1024x768.jpg)
7. Aleja Lipowa (fragment)
Aleja wiedzie na Kowoliki, gdzie znajdował się szkoleniowy tor wyścigowy, oraz do założonego przez Donnersmarcków parku służącego do przejażdżek konnych i zaprzęgowych. Obsadzona jest liczącymi ponad sto lat lipami. Po obu stronach alei znajdują się związane z Hencklami zabytkowe obiekty.
![Aleja, po obu stronach rosną duże lipy.](https://cekus.pl/wp-content/uploads/2024/08/7-Aleja-Lipowa-fot-Renata-Gluszek-1024x643.jpg)
8. Kompleks folwarczny (prawa strona)
Kompleks zabudowań składający się na folwark, w którym trzymano bydło, oraz (nieco dalej) spichlerze. Obecnie siedziba firmy Willi.
![Archwalne zdjęcie: budynki folwarku, duży plac, na którym krzątają się ludzie i chodzą zwierzęta.](https://cekus.pl/wp-content/uploads/2024/08/8-folwark-1024x738.jpg)
9. Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (1894) – bez zwiedzania
Architektoniczna perełka nie tylko Nakła Śląskiego, zaprojektowana przez wiedeńskiego architekta Hugo Heera. Kościół został ufundowany przez Łazarza IV. Wzniesiony jest na planie krzyża greckiego w stylu neoromańskim z elementami bizantyjskimi. Donnersmarckowie zadbali też o wysoki poziom wystroju świątyni. Nie dotrwały do naszych czasów ołtarze główny i boczny (zniszczone w latach 1974-75 przez ówczesnego proboszcza, odtworzone jednak dzięki staraniom obecnego proboszcza księdza Eugeniusza Billa), a także stacje Drogi Krzyżowej i dzwony. Oryginalne natomiast są witraże (w jednym z nich umieszczono informację o fundatorach), różne figury, a przede wszystkim obraz Madonny „Regina Pacis” z 1931 r. autorstwa niemieckiego benedyktyna Notkera Beckera, podarowany kościołowi przez Łazarza V.
![Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nakle Śląskim](https://cekus.pl/wp-content/uploads/2021/04/Naklo_Slaskie_-_Kosciol_01.jpg)
10. Mauzoleum – zwiedzanie koniec trasy
Zbudowano go w 1898 r. według projektu Hugo Heera. Ponad wejściem znajduje się kartusz herbowy Donnersmarcków. W krypcie pochowane są dwie pary hrabiowskie: Łazarz IV i Maria von Schweinitz und Krain oraz Edwin i Wilhelmina Kinsky von Wchinitz und Tettau. Szczęśliwie dla tu pochowanych hrabiów i hrabin nakielskie mauzoleum nie zostało nigdy splądrowane a ich zwłoki sprofanowane.
![Mauzoleum Donnersmarcków w Nakle - budynek z czerwonej cegły.](https://cekus.pl/wp-content/uploads/2024/08/10-mauzoleum-w-Nakle-Slaskim-fot-R-Gluszek-1024x910.jpg)