Plakat do wydarzenia Ryśkowe obrozki z Ślonsko i Polski. Kolaż plakatów i duży pionowy napis na czerwonym tle Ryszard Kaja. Napis otwarcie wystawy: 19.09.2023 god. 18.00. W stopce logotypy patronów honorowych, partnerów projektu praz patronów medioalnych.

Ryśkowe ôbrŏzki z Ślōnskŏ i Polski

Chcemy przedstawić  Ryszarda Kaję jako jednego z największych  współczesnych plakacistów. Scenografa i projektanta kostiumów do spektakli operowych i teatralnych. Artystę interdyscyplinarnego, zaciekawionego podróżnika, wnikliwego obserwatora ludzi i świata, miłośnika muzyki baroku, muzyki etnograficznej z różnych zakątków świata, zafascynowanego maską, maskaradą i groteską. Człowieka wielowymiarowego, wielkiego Artystę.

Na wystawie zobaczymy ponad 100 plakatów z serii POLSKA, kostiumy zaprojektowane przez artystę ze spektakli operowych i baletowych sprowadzone specjalnie na wystawę z Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Wrocławskiej oraz Opery Śląskiej.

Wśród plakatów szczególne miejsce zajmą plakaty związane ze Śląskiem  a wśród nich: Tarnowskie Góry – plakat nawiązujący do historii miasta i  bogactwa ziemi w postaci rudy ołowiu, srebra, cynku i żelaza; plakat „Ślonsk” z malowniczym czerwonym oknem, białymi firankami i czerwoną okienną pelargonią  oraz przewrotny autoportret Ryszarda Kai pod nazwą „Co Ryszard Kaja miau na myśli” ukazujący kota w muszce z symbolami górniczymi.

Plakaty zostaną udostępnione dzięki uprzejmości „Ryszard Kaja Fundacja”.

Wystawa potrwa do 15 października br.

Żródło: ryszardkaja.pl

O AUTORZE

Ryszard Kaja w czapce z daszkiem, ubrany w ciemny sweter i kurtkę, stoi na tle ściany z niewyraźnymi naoisami i bazgrołami.

RYSZARD KAJA (1962 – 2019) – polski malarz, grafik, scenograf i plakacista. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dzisiejsza ASP), w 1984 uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni malarstwa doc. Norberta Skupniewicza. Debiutował w 1989 roku scenografią do dramatu „Hernani” Wiktora Hugo w Teatrze Wielkim w Łodzi. Później pracował tam jako główny scenograf (1999–2000). W 1994 był scenografem w Operze i Operetce w Szczecinie, a w latach 1995–2000 głównym scenografem w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W 1998 został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki. W 2000 roku zdecydował się odejść z teatru i poświęcić się plakatowi. Większość jego prac dotyczyła wydarzeń kulturalnych, festiwali, spektakli i wystaw .

Żródło: wikipedia.pl, ryszardkaja.pl

Patronat Honorowy

Herb Województwa śląskiego i napis: Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Starosta Tarnogórski
Krystyna Kosmala

Po prawej stronie niebieskimi i zielonymi literami widnieje napis "Świerklaniec Gmina z widokiem..." Po lewej stronie herb Świerklańca

Wójt Gminy Świerklaniec
Marek Cyl

Partnerzy projektu

Czerwona ramka, na środku duży czerwony kleks. Na górze napis Ryszard Kaja Fundacja. Na dole napis FB.com/ Kaja Ryszard Strona
Logo Opera Śląska
Logo Opera Wrocławska
Logo Tetr Wielki i. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Patronat medialny

Logo TVP Kultura
:pgp nowe radio/88,7 FM Piekary
Logo Polskie Radio Katowice
Napis Ślązag

Data

19/08/2023
Zakończone!

Czas

18:00

Koszt

Wstęp wolny

Lokalizacja

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Nakło Śląskie

Organizator

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Email
biuro.cekus@gmail.com

Następne wydarzenie