Katarzyna Bułka-Matłacz – absolwentka Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiowała na Wydziale Rzeźby pod kierunkiem profesorów: G. Zemły, J. Kucza, P. Gawrona, S. Kulona, J. Pastwy i T. Łodziany. W 1991 r. uzyskała tytuł magistra sztuki, a w 1996 otrzymała Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Bierze udział w wystawach krajowych i zagranicznych. Jej prace stale są obecne w galeriach sztuki i muzeach w Polsce, Austrii, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii i Niemczech
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie oraz Francuskiego Stowarzyszenia Art’PAIR International. Jest autorką kilkudziesięciu prestiżowych statuetek i nagród m. in. dla: Pulsu Biznesu (GAZELE BIZNESU), PAN, TVN, AXA, AIG, EBL, Kraft Foods, BRE Bank, Credit Suisse, Forbes. Jej liczne prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Twórczość Katarzyny Bułki Matłacz została wyróżniona licznymi nagrodami, w tym:
– GRAND PRIX (złoty medal) na Salon d’Automne Coubron – Paris, za rzeźbę „Sen o Wenecji” (listopad – 2013 r.)
– Druga Nagroda oraz Nagroda Publiczności na Salonie Wielkopolskim, za rzeźbę „Carmen”- 2012 r.
– Udział w Finałowej Wystawie Pokonkursowej Summer Exhibition 2016 w Castle Gallery w Birmingham, zorganizowanej przez INSIGHT Building Creative Talent.
– Wyróżnienie w III Edycji Konkursu Sztuki „NanoArt”, za rzeźbę „Nanocząsteczka” (Galerie Roi Dore — Paryż sierpień – 2017 r.)
Rzeźbiarka w swojej pracy korzysta z techniki traconego wosku, metody odlewniczej znanej już w starożytności. Ten sposób wykonywania artystycznych odlewów z brązu wymaga od artysty wyjątkowej cierpliwości i ogromnej precyzji. Po wielu latach eksperymentów opracowała również autorską technikę stapiania szkła w piecu wysokotemperaturowym. Wykorzystując obie te techniki, tworzy unikatowe rzeźby w brązie i szkle bogate w metafory i symbole. Każda rzeźba artystki jest dziełem niepowtarzalnym i oryginalnym, jedynym w swoim rodzaju, wykonanym z niezwykłą starannością i szacunkiem dla odbiorcy. Wyjątkowa relacja jaką artystka potrafi nawiązać z publicznością sprawia, że rzeźby te są doskonale przyjmowane na rynku sztuki w Polsce i na świecie.
Credo artystki:
„Staram się aby moje rzeźby miały strukturę kontemplacyjną, sprzyjającą medytacji i wnikliwszemu spojrzeniu w głąb siebie. W swoich pracach pragnę otworzyć przestrzeń dla doznań duchowych i drzwi do teatru wyobraźni, którego scena jest jak kosmos – nieskończona”
Wystawa „Na skrzydłach snów” będzie prezentowana do 13 października 2024 r.
WSPÓŁORGANIZATORZY
PATRONAT HONOROWY
STAROSTA POWIATU TARNOGÓRSKIEGO
ADAM CHMIEL
WÓJT GMINY ŚWIERKLANIEC
GRZEGORZ ZADĘCKI
PATRONAT MEDIALNY
MECENAT