Aktualności

Kaya Mirecka-Ploss – o sobie w pałacu

17 września 2014

16 września 2014 r. ponownie gościliśmy w murach pałacu panią Kayę Mirecką-Ploss, która tu właśnie chciała przedstawić kawałek swojego bogatego życiorysu polsko-szwedzkim filmowcom realizującym o niej dokument biograficzny. Byli to uznana fotograf, reżyserka i scenarzystka Joanna Helander, Bo Persson oraz operator Paweł Chorzępa. Przy okazji tej wizyty pani Mirecka-Ploss mogła przypomnieć sobie miejsca, które odwiedzała, gdy jako mała dziewczynka przychodziła tu po obiady. Warto wiedzieć, że w korytarzu wiodącym do dawnej kuchni zachowała się oryginalna posadzka z czasów Donnersmarcków, po której niegdyś stąpała mała Kaya.
W rozmowie z dyrektorem Stanisławem Zającem pani Mirecka-Ploss wyraziła radość z tego, że mogła odwiedzić pałac w Nakle Śląskim, a także wielkie uznanie dla działalności CKŚ, którego losy będzie śledzić z dużym zainteresowaniem.
Z tak znakomitej okazji skorzystał Krzysztof Miller, który przeprowadził sesję fotograficzną do trzeciej już edycji „Twórców kultury śląskiej”. Urodzona w Nakle Śląskim pani Kaya Mirecka-Ploss jest osobą bardzo zasłużoną dla Śląska, a zwłaszcza dla śląskich dzieci, jako że wspiera Fundację „Dzieci Śląska”, a jej pierwsza książka – „Droga przez most” opowiada o dziejach śląskiego dziecka, które torowało sobie drogę do wykształcenia.