Wernisaż

Kolorowy konterfekt – wernisaż

20 października 2020

W piątek 16 października 2020 r. odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej „Kolorowy konterfekt”, zorganizowanej przez ZPAF Okręg Śląski w ramach cyklu „Świadomość kadru”. Cykl zainaugurowała w 2019 r. ekspozycja „Świadomość ciała”.

Swoje fotografie – pojedyncze lub całe cykle – zaprezentowało w „Kolorowym konterfekcie” czternastu twórców: Ryszard Czernow, Jakub Gadek, Krzysztof Gołuch, Marcin Górski, Antoni Kreis, Katarzyna Łata, Arkadiusz Ławrywianiec, Beata Mendrek, Halina Morcinek, Zbigniew Sawicz, Bolesław Stachow, Timm Stutz, Barbara Szewczyk-Szelka, Janusz Wojcieszak. Wśród obecnych na wernisażu znaleźli się fotograficy, którzy mieli w Centrum wystawy Indywidualne: Krzysztof Gołuch, Antoni Kreis, Katarzyna Łata oraz Arkadiusz Ławrywianiec.

Jak wskazuje sama nazwa ekspozycji, tematem zdjęć jest portret wykonany w kolorze. – Propozycja w sam raz na tę szarą burość za oknem – skomentowała reprezentująca Centrum Renata Głuszek, prosząc o odpowiedź na pytanie, skąd wziął się taki właśnie pomysł, prezesa ZPAF Okręg Śląski Arkadiusza Ławrywiańca. Arkadiusz Ławrywianiec wyjaśnił, że celem było skłonienie fotografików, którzy chętnie posługują się tylko czernią i bielą, do zmierzenia się z właśnie z kolorem. Szersze uzasadnienie znajduje się w jego opisie wystawy, w którym czytamy m.in., że portret to coś więcej niż – jak chce Wikipedia – zwykła podobizna. „Portret to przede wszystkim próba zagłębienia się w drugiego człowieka, w jego nastrój, charakter, stan emocjonalny w chwili robienia zdjęcia. Czasami tym drugim człowiekiem jesteśmy my sami, jak w autoportrecie Janusza Wojcieszaka. Mam przekonanie, że niezależnie od tego czy fotografujemy kogoś, czy samego siebie, zawsze większa lub mniejsza część nas jest zawarta w przedstawianym obrazie   Postanowiłem w tej edycji zaproponować zmierzenie się z szeroko rozumianą fotografią wizerunku, ale w ograniczeniu do fotografii wykonanej w kolorze.

W swoim wystąpieniu prezes Ławrywianiec zapowiedział już temat następnej wystawy, a będzie to dokument.

„Kolorowy konterfekt” będzie prezentowany do 15 listopada 2020 r.

Fot. Magdalena Zaton-Mikołajczak