Koncert

Koncert rodu von Wrochem

W sprzedaży są już bilety na “Koncert rodu von Wrochem”, który odbędzie się 23 września 2017 r. o godz. 17.00 w ramach IV edycji „Szlacheckiego weekendu”. W koncercie udział wezmą: Ulrich von Wrochem (altówka), Frederik von Wrochem (skrzypce) oraz Henrik von Wrochem (fortepian). Bilety, w cenie 30 zł, można kupić w kasie Centrum oraz poprzez wpłatę na konto:

mBank 22 1140 1078 0000 4067 6900 1002 “koncert”

Bilet upoważnia do zakupu w cenie promocyjnej, ze zniżką 25%, najnowszej publikacji dr Arkadiusza Kuzio-Podruckiego “Wrochemowie. Z dziejów górnośląskiej szlachty”.

Członkowie rodu von Wrochem mieszkają w Niemczech i są znaną rodziną muzyków. Na koncercie w Centrum wystąpi Ulrich von Wrochem z wnukami: Frederikiem i Henrikiem.

Ulrich von Wrochem (ur. 1944) studiował w Berlinie i Detmold. W swojej karierze osiągnął pozycję skrzypka solowego w Operze Berlińskiej, Radio Bawarskim oraz w operze La Scala w Mediolanie. Występował w Niemczech, Austrii, Rosji, USA, Indiach, Brazylii, Chinach, Syrii, Iranie, Korei oraz w Egipcie. Wielu kompozytorów, w tym Isang Yun i Rudolf Kelterborn, dedykowało mu swoje utwory. Ulrich von Wrochem zyskał sławę szczególnie jako wykonawca muzyki barokowej z programem na violę d’amore i violę pomposa. W czasie koncertu w Centrum artysta zagra na instrumencie liczącym 200 at.

Henrik von Wrochem (ur. 2002) pobiera lekcje gry na fortepianie od 2007 r., od 2011 r. w klasie pani Jussow (Szkoła Muzyczna w Stuttgarcie).

Frederik von Wrochem (ur. 2003 r.) uczy się gry na skrzypcach od 2008 r. – od 2015 r. w grupie Ovidiusza Abramovici ze Szkoły Muzycznej w Stuttgarcie. Jest stypendystą Akademii Kultury Fundacji BW-Stiftung Baden-Württemberg 2016. Gra jako skrzypek w orkiestrze młodych “Cappella Piccola” w Stuttgarcie.

Henrik i Frederik koncertują z zespołami młodych muzyków (obaj są laureatami Nagrody Krajowej w 2015 r. w Mannheim), jak również podczas wydarzeń kulturalnych i kościelnych w Stuttgarcie oraz od 2013 r. we Włoszech.

Szczegółowy program koncertu:

  • Carl Stamitz – Duo – wyk. Frederik von Wrochem, Ulrich von Wrochem
  • Jan Sebastian Bach – Suita nr 5 c moll – wyk. Ulrich von Wrochem
  • Robert Schumann – Arabeska – wyk. Henrik von Wrochem
  • Wolfgang Amadeusz Mozart – Sonata – wyk. Frederik von Wrochem, Henrik von Wrochem
  • von Wrochem – Improwizacja – wyk. Ulrich von Wrochem, Frederik von Wrochem

Uwaga: po koncercie, o godz. 19.00, nastąpi uroczyste otwarcie wystawy “Szable w dłoń, czyli rzecz o polskiej szlachcie;, w czasie której Krzysztof Banaś wygłosi prelekcję’ “Świetność szlachty Rzeczypospolitej Obojga Narodów”. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

Na zdjęciu: Ulrich von Wrochem; fot. Bernd Schwabe in Hannover, Wikipedia