Koncert

„Trzy koncerty na stulecie powstań śląskich” – SIDOR & S-AGE

Koncert duetu SIDOR x S-AGE, który odbył się w Centrum 10 września, zainaugurował dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego i współorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga cykl „Trzy koncerty na stulecie powstań śląskich”. Projekt ten nawiązuje do tradycji powstań śląskich, pokazując różnorodność kulturową naszego regionu, a każdy koncert będzie prezentował inny styl muzyczny — w myśl zasady: „aby śląskie dawało do myślenia”.

Podczas pierwszego koncertu usłyszeliśmy zaskakujące połączenie muzyki klasycznej i elektronicznej w wykonaniu Marcina Sidora (skrzypce) i Szymona Herbusia (elektronika), którzy wspólnie tworzą projekt SIDOR & S-AGE. Rozbrzmiewające w pałacu utwory Jana Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego i Niccolò Paganiniego, a także oryginalne kompozycje duetu połączone z wizualizacją nawiązującą do 100-lecia powstań śląskich, poruszyły zgromadzonych w Centrum gości – tym bardziej że ilustracją do jednego z utworów były zdjęcia Krzysztofa Millera i Marka Wesołowskiego z projektu „Metamorfozy” 2021 i 2022.

SIDOR & S-AGE wykonali również utwór inspirowany obrazami Marty Czarneckiej-Tokarz prezentowanymi na wystawie „Milczący język zdarzeń”.

Fot. Michał Lerka