Koncert

Koncertowa gala i jubileusz 105-lecia chóru „Jutrzenka”

20 czerwca 2016

W niedzielę 19 czerwca 2016 r. w Centrum Kultury Śląskiej odbył się koncert galowy VIII Świerklanieckich Spotkań Chóralnych połączony z obchodami 105-lecia nakielskiego chóru „Jutrzenka”. Działająca od 1911 r. „Jutrzenka” jest jednym z najstarszych i najliczniejszych zespołów śpiewaczych powiatu tarnogórskiego. Kierowana przez dyrygent Ewę Zug, reprezentuje wysoki poziom artystyczny i ma na swym koncie liczne koncerty zagraniczne.
W pałacu w Nakle Śląskim „Jutrzenka” zaprezentowała kilka pieśni, podobnie jak uczestniczący w ŚSCh chór im. Chopina, działający przy Stowarzyszeniu Kulturalnym Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Békéscsabie. Wręczano odznaki i dyplomy. Na widowni zasiedli m.in. radna Sejmiku Śląskiego Lucyna Ekkert z małżonkiem, poseł Tomasz Głogowski, obecny był wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl, a także postacie bardzo zasłużone w dziedzinie propagowania amatorskiego ruchu śpiewaczego.
Dyrektor Stanisław Zając odczytał pismo starosty tarnogórskiego Józefa Burdziaka, a gratulując chórowi osiągnięć w imieniu swoim i pracowników Centrum Kultury Śląskiej podkreślił, że dobra współpraca między obydwiema instytucjami trwa praktycznie od samego początku istnienia Centrum.