Koncert

Koncertujące arie barokowe

5 grudnia 2016

Sobotni (3 grudnia 2016 r.) debiut Centrum Kultury Śląskiej jako współorganizatora koncertu w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego okazał się bardzo udany. „Koncertujące arie barokowe” w wykonaniu śpiewaka Jarosława Kitali (baryton) oraz klawesynistki Hanny Balcerzak wzbudziły duże zainteresowanie i publiczność stawiła się licznie. Witając gości dyrektor Stanisław Zając mocno podkreślił to, że wiele ciekawych rzeczy dzieje się w małych miejscowościach. Warto nadmienić, że odbywający się już po raz jedenasty Festiwal Gorczyckiego miał w programie także koncerty w dużych salach koncertowych, np. NOSPR. Tym bardziej cieszy więc, że Centrum mogło przyłączyć się do tej wielkiej muzycznej uczty. „Gmina Świerklaniec staje się centrum muzyki” – skonkludował dyrektor, mając na uwadze i to, że również w Pałacu Kawalera miało miejsce muzyczne wydarzenie w ramach tego festiwalu (w którym zresztą pracownicy Centrum uczestniczyli.)

Wspólny koncert Hanny Balcerzak oraz Jarosława Kitali (dyrektor artystyczny Festiwalu) był koncertem wyjątkowym, stojącym – jak objaśnił pan Kitala – w sprzeczności z konwencją koncertu z udziałem fortepianu. Klawesyn jest bowiem w ostatnich latach wykorzystywany głównie jako instrument wirtuozowski. W tym przypadku jego brzmienie zostało połączone z ariami barokowymi, ale także z kompozycjami Tadeusza Bairda, który tworzył muzykę współczesną. Na koncercie w Centrum zaprezentowane były dwa jego utwory do sonetów Wiliama Szekspira (Sonet 23 i 91). Repertuar przedstawiony przez artystów składał się z kompozycji aż dziesięciu twórców: Monteverdiego, Rameau, Lully’ego, Purcella, Podbielskiego, Goldberga, Bacha, Haendla, Mozarta oraz wspomnianego Bairda. Ta wielokulturowość – muzyczna i narodowa, aspekt doskonale korespondujący z wielokulturowością Śląska, o której wspomniał na początku dyr. Zając – pozwoliła gościom koncertu poznać różne style pieśni barokowych.

Piękny baryton Jarosława Kitali wraz z maestrią wykonania trudnych i skomplikowanych pieśni (znakomitym przykładem aria „Sorge infausta” z opery „Orlando”) zachwyciły publiczność, podobnie jak wirtuozeria Hanny Balcerzak, która wykonała kilka utworów solo. Miło nam zatem powiadomić, że współpraca Centrum z Międzynarodowym Festiwalem im. G.G. Gorczyckiego będzie kontynuowana w kolejnych latach.

Zdjęcia: Magdalena Zaton.