Aktualności

Lato w Centrum

27 lipca 2017

Podobnie jak w ubiegłym roku, także i tego lata w Centrum Kultury Śląskiej trwają intensywne przygotowania do jesieni.

Pierwszym elementem jesiennego programu będzie IV edycja „Szlacheckiego weekendu”. W ramach tej imprezy odbędzie się koncert, otwarcie wystawy historycznej oraz tradycyjny rajd rowerowy. Ostateczna formuła koncertu jeszcze nie jest ustalona (trwają rozmowy z wykonawcami), wiadomo natomiast, że będzie to muzyka klasyczna i że będą obowiązywać bilety. Drugie wydarzenie tego dnia to otwarcie wystawy „Szable w dłoń, czyli rzecz o polskiej szlachcie” z eksponatami Krzysztofa Banasia, Jacka Dąbala, Kazimierza Flakusa i Dariusza Woźnickiego, a także z dwoma sarmackimi portretami trumiennymi, wypożyczonymi przez Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej w Międzyrzeczu (jeden z nich na zdjęciu). Wstęp na otwarcie będzie bezpłatny.
Budzący już teraz wielkie zainteresowanie rajd rowerowy pojedzie na trasie Nakło Śląskie (pałac Henckel-Donnersmarcków) / Stare Repty (kościół pw. św. Mikołaja) / Rybna (pałac Koschützkich) / Kopanina (pałac baronów von Fürstenberg) / Brynek (zespół pałacowo-parkowy hrabiów Henckel von Donnersmarck) / Tworóg (pałac książąt zu Hohenlohe-Ingelfingen) / Tworóg – Urząd Gminy (finisz z piknikiem). Trasa została już przetestowana przez dyrektora Stanisława Zająca oraz Roberta Piontka i Janusza Szwajnocha. Aktualnie dogrywane są szczegóły, załatwiane niezbędne formalności, trwa przygotowanie materiałów promocyjnych, w tym koszulek, a także gromadzone są nagrody, które będą losowane na pikniku (Centrum bardzo chętnie powita każdą inicjatywę w tym zakresie – liczy się najdrobniejszy gest). Już teraz można zdradzić, że przystanek pod Pałacem w Rybnej umili uczestnikom rajdu koncert.
Odbywają się sesje fotograficzne do V edycji „Twórców Kultury Śląskiej”. W lipcu wizytę w Centrum złożył pewien młody reżyser, mający w dorobku znaczącą nagrodę filmową, którego fotografował Marek Wesołowski. Część sesji odbywa się poza pałacem. Powstał już projekt imprezy promującej kalendarz i otwierającej wystawę – zapowiada się wieczór odmienny od poprzednich, ale wiele zależy tu od życzliwości sponsorów. Data promocji – 3 listopada, wstęp za biletami.
W przygotowaniu jest również kolejne, październikowe spotkanie z cyku „Minority Report”, organizowane wspólnie z Klubem „Pochwała inteligencji na Górnym śląsku” i Górami Kultury, a prowadzone przez Kamila Łysika. Tym razem będzie ono poświęcone polskim Tatarom.
W sierpniu nastąpi zmiana głównej wystawy. Ekspozycję „Sztuka dla Sztuki” zastąpią „Obrazy mitologizujące” prof. Tadeusza Rusa, tarnogórzanina i wykładowcy w Katedrze Malarstwa Instytutu Sztuki w Cieszynie. Jego dzieła będą prezentowane w Centrum od 12 sierpnia, natomiast spotkanie z profesorem odbędzie się w ramach finisażu 13 października. Podczas uroczystego pożegnania wystawy zagra Ronald Tuczykont Trio (jazz). Wstęp wolny.