O WYSTAWIE
Prezentowane na tej wystawie zdjęcia (wybór) pochodzą z kolekcji dr Joanny Dobosz-Dobrowolskiej oraz Adama Dobosza. Zdecydowana większość obrazów została utrwalona na szkle – oryginały znajdują się w Muzeum Historycznym we Lwowie. Jedynie w kilku przypadkach znane jest nazwisko ich autorów: J. Trzemeski oraz J. Jeder.
Fotografie wykonano na przełomie XIX i XX. Ich tematyka jest bardzo różnorodna: świątynie, zabytkowe budowle, które stanowią świadectwo polskiej przeszłości miasta (kamienica Królewska, pałace Lubomirskich i Sapiehów), XIX-wieczne obiekty użyteczności publicznej, uczelnie, teatry, reprezentacyjne promenady. Możemy zobaczyć na nich starcie przeszłości – historyzm architektury budynków z XIX w. (neobarok, neorenesans) – z nowoczesnością, którą uosabiał zbudowany w 1914 r. Dom Towarowy MAGNUS, a także współistnienie konnych i elektrycznych już tramwajów.
Mieszkańcy Lwowa pojawiają się na zdjęciach raczej w rolach drugoplanowych, bardzo często ich sylwetki są wręcz rozmyte, co wynikało z konieczności długiego naświetlania obrazu. Wielu z nich spogląda w obiektyw aparatu fotograficznego z dużym zaciekawieniem. Jednak, mimo że nie pełnią na tych uwiecznieniach głównej roli, pozwalają wczuć się w atmosferę miasta i poznać jego codzienność. Widzimy zatem kobiety w długich sukniach, dżentelmenów w kapeluszach, gdzieś tam pojawiają się babina z tobołami na plecach, służące w białych fartuchach, robotnicy. Na Wałach Hetmańskich kłębi się tłum mężczyzn wyczekujących najnowszych informacji biznesowych. Po ulicach krążą furmanki oraz dorożki. Jest spokojnie, niemal sielsko, ale od zrobienia najnowszego zdjęcia – DT Magnus w 1914 r. – miną zaledwie cztery lata, gdy bohaterowie tych zdjęć staną naprzeciwko siebie w walce, która przesądzi o państwowej przynależności Lwowa: polsko-ukraińskiej wojnie z lat 1918-1919. Ale to już zupełnie inny rozdział historii Lwowa.
Na naszej wystawie zdjęciom towarzyszą krótkie opisy, w sposób syntetyczny przedstawiające historię i walory architektoniczne danego obiektu, ciekawostki z okresu jego powstawania, a przede wszystkim jego związki z polską przeszłością Lwowa – jeśli takowe są. Pozwoliło to wzbogacić ekspozycję nie tylko o jakże ważny aspekt poznawczy, ale sprawić, że temu naszemu spacerowi po dawnym Lwowie towarzyszyć będą również emocje.
Wystawa będzie prezentowana do 13 kwietnia 2025 r.
Fot. Renata Głuszek
PATRONAT HONOROWY

STAROSTA POWIATU TARNOGÓRSKIEGO
ADAM CHMIEL

WÓJT GMINY ŚWIERKLANIEC
GRZEGORZ ZADĘCKI
PATRONAT MEDIALNY




