Wystawa czasowa

Martha Mulawa, Janusz Gilewicz „PASCULP ART”

Wystawa z cyklu „Ekspresja wyobraźni”
28 czerwca - 20 lipca 2024

Martha Mulawa — krakowska artystka, wyrosła z puławskich korzeni, zakochana w Tatrach. Ostatnio tworzy głównie rzeźby i instalacje, wcześniej autorka wyjątkowych batików — dzieł sztuki ożywianych światłem — wnoszących życie do nowoczesnych wnętrz oraz ubarwiających przestrzenie zewnętrzne. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych. Stypendystka w Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze oraz l’École des beaux-arts de Toulouse.

Inspiruje się zwykle głęboko i wielopoziomowo odczuwaną naturą, co można dostrzec w większości rzeźb, obrazów i realizacji projektowych. Laureatka wielu konkursów wzorniczych. W projektach artystycznych łączy rzeźbę, instalacje, batik bądź obraz z muzyką, mappingiem, światłem i tańcem. Chętnie dzieli się twórczymi emocjami, pobudzając kreatywność odbiorcy. Dzieła Marthy Mulawy są także szeroko doceniane i wykorzystywane w sztuce użytkowej. Swoje prace prezentowała na ponad sześćdziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Martha Mulawa z pędzlem w dłoni.

Janusz Gilewicz przez 40 lat tworzenia udostępnia swoim odbiorcom nie tylko dzieło, lecz także czasoproces jego narodzin. Dzięki temu widz może nie tylko przystanąć i dać upust swoim zmysłom, ale też dodać myśl do sztuki, która w założeniu nie ma ram. Obrazy Gilewicza w pierwszej chwili przyciągają swoją ekspresją, by po chwili eksplodować w nieskończone możliwości artystycznych kreatywności. W jego pracach odnajdziemy nawiązania malarskie, graficzne, rzeźbiarskie, a także teatralne, muzyczne i literackie. 33-letni pobyt w Nowym Jorku to czas otwarcia na wielość sztuk. Ta bezgraniczna chłonność znalazła odbicie w określeniu Janusza Gilewicza jako Artysty Totalnego. To w Nowym Jorku zyskał międzynarodową sławę jako artysta. Malowane przez niego skórzane kurtki, które nosiły takie gwiazdy rocka jak Eric Clapton, Iggy Pop, David Bowie czy Joe Cocker otworzyły mu wiele drzwi. Zaowocowało to współpracą z rzeźbiarzami, muzykami, filmowcami. Z tych kooperacji powstały fantastyczne projekty, do których każdy z artystów wnosił własne doświadczenie, idee, wizje. – Wymiana myśli, spostrzeżeń, obrazów, które powstają w głowach twórców, jest czymś niezwykle cennym. Lubię się dzielić, ale lubię też czerpać. Artystyczne kooperacje na to pozwalają. Poszerzają perspektywy, wnoszą powiew świeżości – mówi Janusz Gilewicz. Współpracował z najwybitniejszymi designerami wnętrz. Jest projektantem i współtwórcą największego na świecie muralu 3D w Nowym Jorku, który namalował z 500 wolontariuszami. Napisał cztery scenariusze filmowe, a w jednym ze swoich filmów zagrał. Jest autorem ponad 1000 prac wizualnych.

Janusz Gilewicz z rozwianymi włosami.

WSPÓŁORGANIZATORZY

Logo Europejskiego Instytutu Promocji Sztuki
Logo Muzeum Magicznego Realizmu - Ochorowiczówka