Wernisaż

Metamorfozy 2021 – wernisaż

26 listopada 2020

W bardzo nietypowych okolicznościach odbyła się w tym roku promocja kalendarza i wystawy „Metamorfozy 2021”, ponieważ ze względu na pandemię wirusa COVID-19 w imprezie nie mogli wziąć udziału goście. Można ją za to było za to obejrzeć na żywo, na naszym Facebooku, w dniu 21 listopada.

Promocja miała jednak bardzo uroczysty charakter, gdyż uświetnił ją występ zespołu Krzikopa, który w składzie 6 osób (Katarzyna Dudziak (wokal, bęben obręczowy), Karo Przewłoka (wokal, skrzypce, przeszkadzajki) ,Adam Romański (skrzypce), Spacepierre (perkusja), Dominik Kalamarz (elektronika), Mateusz Dyszkiewicz (akordeon zwany cyją) wykonuje ludowe piosenki śląskie w nowoczesnych aranżacjach.

Kalendarz jest rozdawany nieodpłatnie, trzeba się w tym celu zgłosić do Centrum lub wpłacić 10 zł na koszty wysyłki i wysyłamy go pocztą. „Metamorfozy” zostały wydane we współpracy ze Stowarzyszeniem Góry Kultury, a dofinansował go Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

METAMORFOZY – ich autorami są jak zwykle Krzysztof Miller i Marek Wesołowski – odnoszą się do setnej rocznicy II powstania śląskiego, a ich celem jest upamiętnienie tego wydarzenia w sposób nowoczesny i nieszablonowy, poprzez fotografie i kolaże z motywami historycznymi i współczesnymi. Kalendarz jest wypełniony   fotografiami Ślązaków, w tym także dzieci. Postaci są sfotografowane na tle współczesnej architektury całego Śląska, a dodatkowo bohaterowie „kartek z kalendarza”  w jakiś symboliczny sposób, np. poprzez archiwalne fotografie czy mundury, nawiązują do  II Powstania Śląskiego. W ten sposób projekt podejmuje nie tylko próbę ukazania ciągłości i pamięci historycznej oraz dumy Ślązaków ze Śląska i przemian, jakim ulega ciągle nasz Region, ale także pokazuje, że o historii można mówić w sposób nowoczesny, nieszablonowy i atrakcyjny wizualnie. Ta edycja jest wyjątkowa, ponieważ dodatkowo wzbogaca ją koneserska Teka, zawierająca fotografie z kart kalendarza. Wydawnictwo jest unikatowe, limitowane.

Zdjęcia: Magdalena Zaton-Mikołajczak – pełna galeria wkrótce.