Wernisaż

„Miejskie opowieści” – wernisaż

25 lutego 2023

25 lutego 2023 r. odbył się wernisaż wystawy obrazów Janiny Janickiej Grabowskiej „Miejskie opowieści”, zrealizowany w ramach programu przyjętego jeszcze w poprzednim roku działalności Centrum. Było to zarazem pierwsze otwarcie wystawy w bieżącym roku. Temat ekspozycji wziął się z osobistych zainteresowań Autorki, z zawodu lekarki, którą pasjonują malarstwo i podróże. Inspiracji do „Miejskich opowieści” – stylistycznie nawiązujących do tradycji szkoły Ecole de Paris – należy szukać jednak nie tylko w osobistych podróżniczych doświadczeniach Janiny Janickiej Grabowskiej, ale także w jej głębokiej fascynacji powieścią Italo Calvina, zawierającą fikcyjny opis spotkania włoskiego wędrowca Marca Polo z Kubilaj-chanem, wnukiem Czyngis-chana. Każdemu obrazowi przypisany jest cytat z tej opowieści, a uczestnicy wernisażu mogli odwoływać się do niej dzięki specjalnie przygotowanemu na to wydarzenie folderowi, służącemu niejako za przewodnik po ekspozycji.

Przybyłych na to wydarzenie powitała pięknym wprowadzeniem Anna Kempa-Gąsior, natomiast Autorka w kilku słowach odniosła się do charakteru oraz zmian współczesnych metropolii. W gronie bardzo licznie przybyłych gości znalazł się poprzedni dyrektor Centrum pan Stanisław Zając, a także prof. Zbigniew Blukacz z ASP w Katowicach, u którego Artystka broniła pracę dyplomową, oraz dr hab. Zbigniew Furgaliński, konsultant.

Równie kolorowo jak obrazy prezentował się bogaty – i smaczny! – poczęstunek przygotowany wspólnie przez Koło Gospodyń Wiejskich w Orzechu oraz Centrum Kultury Śląskiej. Serwowała go obsługa w tradycyjnym śląskim stroju, było więc zarazem egzotycznie i swojsko.

Wystawa będzie pokazywana do 16 IV b.r.

Zdjęcia: Renata Głuszek