10 września, późnym popołudniem, w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbył się wernisaż wystawy malarstwa Marty Czarneckiej-Tokarz „Milczący język zdarzeń”, przedstawiającej w dużej mierze obrazy będące częścią pracy doktorskiej, czyli składową serii prac malarskich pt. „Symbiotyczne obiekty-zdarzenia”.
Malarstwo Marty Czarneckiej-Tokarz balansuje pomiędzy abstrakcją a czymś, co rozpoznawalne. Już sam tytuł, jak powiedział na wstępie dyrektor Centrum, budzi pewnego rodzaju napięcia i uruchamia ruch myśli. Artystka odwzorowuje na płótnie formy przedmiotów znalezionych na swoich fotografiach, które w wyniku ich powielania, niedokończenia i nakładania się na siebie, stają się nomadami, czyli zbiorem wędrujących, trudnych do zidentyfikowania śladów. Ze szczątków kilku zdarzeń zarejestrowanych przez aparat powstaje jeden obraz, zupełnie nowy obiekt-zdarzenie (stąd tytuł serii prac malarskich Symbiotyczne obiekty-zdarzenia). Zdaniem Marty Czarneckiej-Tokarz uchwycone na fotografiach kadry, które nazywamy realistycznymi, zamykają naszą rzeczywistość w bardzo ciasnych ramach i mogą być jedną z wielu prawd o otaczającym nas świecie. Natomiast odczuwanie świata pozwala na dostrzeżenie tworzących się pomiędzy przedmiotami relacji. Odnajdujemy wtedy w ich konfiguracjach pewien porządek, a one same zdają się władać nieznanym nam dotąd językiem. Tytuły większości obrazów, odnoszące się do dat uwiecznionych na nich wydarzeń, zostały umieszczone nie bezpośrednio pod obrazami, lecz przy samej podłodze – wskazując tym samym na ich drugorzędne znaczenie. Wśród prezentowanych prac można znaleźć jednak i takie, które opatrzone zostały dłuższymi, poetyckimi opisami, będącymi kopiami notatek ze szkicownika artystki.
Wśród licznie zgromadzonych gości, którzy wzięli udział w wernisażu byli m.in. promotor pracy magisterskiej pani Czarneckiej-Tokarz — prof. Ireneusz Walczak, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach — prof. Grzegorz Hańderek oraz prof. Werner Lubos. Centrum odwiedził również Jacek Świgulski, którego wystawa „Pejzaż wewnętrzny” była prezentowana w Centrum w czasie tegorocznych wakacji.
Wystawa „Milczący język zdarzeń” będzie prezentowana w Centrum do 21 listopada 2021 r.
Strona wystawy „Milczący język zdarzeń”
Sponsorami projektu są:
Fot. Michał Lerka