Koncert

Na beskidzką (i nie tylko) nutę

29 maja 2017

Beskidzkie, irlandzkie, bałkańsko-żydowskie oraz węgierskie, a także autorskie melodie z brzmieniami folkowymi zaprezentował w Centrum Kultury Śląskiej zespół „Królestwo Beskidu”, który wystąpił 26 maja 2016 r. z koncertem promującym jego pierwszą płytę, zatytułowaną „Hala”. Koncert odbył się w ramach 15. Tarnogórskich Spotkań Jazzowych. Członkowie zespołu pochodzą z różnych regionów Polski (ale głównie z beskidzkich miejscowości, takich jak Koniaków, Laliki czy Jaworzynka) i mają bardzo różne wykształcenie muzyczne – klasyczne i jazzowe. Ową muzyczną różnorodność było słychać doskonale w utworach o charakterze „mieszanym”, w których motywy tradycyjne mieszały się z autorskimi interpretacjami wykonawców. A byli to: Anna Gacek-Duda (flet poprzeczny, flety, piszczałki etniczne, skrzypce, śpiew), Marcin Sidor (skrzypce), Franciszek Raczkowski (instrument klawiszowy), Beniamin Wałach (altówka, śpiew) oraz Paweł Wszołek (kontrabas). O tym, jak dobry był to koncert, świadczy klasa wykonawców i nagrody, którymi mogą się poszczycić. Katarzyna Gacek-Duda dostała nagrodę Polskiego Radia 2
„Złote Gęśle” w festiwalu „Nowa Tradycja” oraz III indywidualną nagrodę w kategorii soliści – instrumentaliści w czasie Turnieju Muzyków Prawdziwych 2015 Filharmonii Szczecińskiej, a cały zespół wyróżniono III miejscem podczas Międzynarodowego Festiwalu „ Mikołajki Folkowe 2015” za finezję wykonawczą, pasję i klimat.
Piękny, chwilami bardzo nastrojowy (na beskidzką nutę), czasami bardziej żywy (irlandzki walczyk, motywy węgierskie) koncert, na który Centrum czekało praktycznie rok, od pierwszego kontaktu z Marcinem Sidorem, który zaproponował ów występ. I czekać było warto!