Wernisaż

Na granicy abstrakcji – wernisaż

14 sierpnia 2022

Piękny letni wieczór stanowił doskonałą oprawę wernisażu wystawy Rafała Stępniaka „Na granicy abstrakcji”, który odbył się 12 sierpnia 2022 r. Obrazy tego artysty z Częstochowy już po raz drugi zagościły w Centrum Kultury Śląskiej – poprzednio jesienią 2015 r. w ramach ekspozycji zbiorowej „Jurajskie spotkania malarskie”. Tym razem jest to wystawa indywidualna, pokazująca prace zrówno starsze, jak i jeszcze pachnące świeżą farbą. Pomysłodawcą (i sponsorem) ekspozycji jest pan Waldemar Kitala, właściciel drukarni SERIX z Myszkowa, wielki przyjaciel Centrum, które nieustannie wspiera finansowo (otrzymał za to wielkie brawa).

Rafał Stępniak to artysta bardzo znany i popularny w środowisku częstochowskim. O sobie lubi mówić, że jest nauczycielem plastyki, gdyż uczył tego przedmiotu przez 34 lata, wśród jego uczniów był m.in. Muniek Staszczyk, lider zespołu T.Love. W czasie wernisażu pan Rafał zdradził, że rworzyć zaczął już w liceum, a swoje obrazy chował przed ojcem-historykiem do szafy. Niepotrzebnie – jego bardzo indywidualny styl kazał wykładowcom na uczelni doradzać mu podążanie własną ścieżką artystyczną. Na przewrotne pytanie dyrektora Centrum Stanisława Zająca – po której stronie granicy abstrakcji znajdują się jego prace?, odpowiedział, że jeszcze tej granicy nie przekroczył, choć jest już blisko. Krytyczna analiza twórczości Stępniaka znajduje się w informacji o wystawie.

Na wernisażu stawili się bardzo liczni znajomi i przyjaciele Artysty, pojawiła się również starosta tarnogórska Krystyna Kosmala, prezydent Zawiercia Łukasz Konarski oraz spore grono artystów mających wcześniej w Cekusiu swoje wystawy: prof. Adam Romaniuk, prof. Werner Lubos, Zenon Dyrszka, Marek Grabowski i Krzysztof Miller.

Kontemplacja bardzo dobrze przyjętych obrazów Rafała Stępniaka odbywała się przy dźwiękach saksofonu (wzmocnionych podkładem muzycznym) w wykonaniu Jarosława Woszczyny, współpracującego niegdyś, co ciekawe, z Muńkiem Staszczykiem i jego zespołem T.Love. W roli małego conieco wystąpiły kanapeczki i ciasto przygotowane przez Koło Rękodzieła z Orzecha, a podane w bardzo oryginalnej, warzywnej aranżacji.

Wystawa będzie prezentowana do 30 października 2022 r.

Zdjęcia: Michał Lerka