Konkurs

Nagrody za „beboki”

9 listopada 2014

To był trudny temat i wiedzieliśmy, że może być ciężko, ale rezultat przeszedł nasze oczekiwania – tymi słowy wyniki V Konkursu Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza podsumował Jan Hahn, który w Centrum Kultury Śląskiej sprawował pieczę nad tym wydarzeniem. Obawy budził temat „śląskie beboki”, ale zmierzyło się z nim aż 45 twórców, którzy nadesłali 97 prac w kategorii malarstwo i grafika.
Wręczenie nagród i otwarcie wystawy odbyło się w CKŚ 8 listopada 2014 r. Nagrody wręczali starosta tarnogórski Lucyna Ekkert oraz Mariusz Dmetrecki, prezes Stowarzyszenia „Barwy Śląska” w Rudzie Śląskiej, będącego wraz z CKŚ i Kolekcją „Barwy Śląska” Stanisława Gerarda Trefonia współorganizatorem konkursu.

Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

kategoria malarstwo
I Nagroda: Stanisław Łakomy – „Tam kaj żyjom utopce”
II Nagroda ex aequo:
Janina Partyka-Pojęta – „Kopalniane beboki”
Krzysztof Webs – „Nasz bebok”
III Nagroda: Józef Osdarty – „Ryśka z czerwonymi zymbami i inne beboki”

wyróżnienia:
1. Maria Pyrcz – „Podciep”
2. Sylwia Gromacka-Staśko – „Śląskie beboki”

kategoria grafika:
I Nagroda: Rudolf Riedel – „Legenda Śląska”
II Nagroda: Kazimiera Wiśniewska – „Utopiec lub utopek I”
III Nagroda : Wacław Marek Judycki – „Borowy”

nagrody specjalne:
1. Wojtek Micor – „Bebok w nocy”
2. Melani Bussek – „Wesoły bebok” – dla najmłodszych uczestników konkursu
3. Marcin Guza – „Szcziga gryjta babcia” i „Szcziga gryjta córka + podciepy I i II” za intrygującą kompozycję i ciekawy materiał.

W czasie tej uroczystości zostały także wręczone – po raz pierwszy w historii powiatu – Nagrody Starosty Tarnogórskiego, przyznawane za wybitne osiągnięcia na rzecz rozwoju i promocji Powiatu Tarnogórskiego w kategoriach kultura, nauka i edukacja oraz sport. Otrzymali je Rajner Smolorz, Tarnogórskie stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku i Uczniowski Klub Sportowy „Olimpijczyk” z Nowego Chechła.

Imprezę okrasił muzycznie tarnogórski Big Band z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury.