Narodowe czytanie

Narodowe Czytanie 2018 – „Przedwiośnie”

8 września 2018

W piątek 7 września w pałacu odbyło się Narodowe Czytanie – w rolach lektorów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego wystąpili: starosta tarnogórski Krystyna Kosmala, członek Zarządu Powiatu Adam Baron, wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl, członkowie Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku: Stanisława Szymczyk, Helena Domańska, Grażyna Jurek, Teresa Majzner i Jan Różycki oraz uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim Robert Opara i Bartosz Zaczkowski. Na widowni zasiedli uczniowie ZS CKR, Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych, Wieloprofilowego Zespołu Szkół z Tarnowskich Gór oraz podopieczni DPS w Nakle Śląskim.
Zgodnie z tradycją Centrum zorganizowało Czytanie we współpracy z Tarnogórskim Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku. Gospodyni imprezy, pani Stanisława Szymczyk, która także dokonała wyboru fragmentów powieści i opracowała program, podkreśliła, że wszystkie edycje narodowego Czytania odbywały się w Centrum Kultury Śląskiej. Pani Szymczyk przedstawiła historyczny kontekst powieści i omówiła jej znaczenie. Wyraziła także nadzieję, że to spotkanie z „Przedwiośniem” będzie ciekawe. – Chciałabym, abyśmy spojrzeli na to dzieło jak na opowieść o każdym z nas, o młodym człowieku, który dojrzewa – powiedziała. Czytanie urozmaiciły piosenki z tego okresu w wykonaniu pana Jana Różyckiego, który akompaniował sobie na akordeonie.

Składamy serdeczne podziękowanie TSUTW oraz ZS CKR za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia, a wszystkim lektorom za piękne odczytanie powieści Żeromskiego.

Fot. Rafał Gierzcak