Spotkania

„Niedziela w Pałacu” – Kobiety w literaturze Gabrieli Kańtor

1 października 2023

Zaszczyt otwarcia pierwszego wydarzenia z nowego cyklu Centrum NIEDZIELA W PAŁACU przypadł pisarce Gabrieli Kańtor, z którą spotkanie odbyło się 1 X 2023 r. Poprowadziła je Beata Przybylska. Było to już drugie spotkanie z panią Gabrielą, która w 2017 r. promowała tutaj swoją debiutancką, autobiograficzną powieść „Koronki z płatków śniegu”. Po latach zasiadła przy stoliku udekorowanym tą samą koronkową serwetą co wtedy, ale tym razem tematów i wątków pojawiło się całe mnóstwo, stosownie do bogatego już pisarskiego dorobku Autorki, obejmującego już 7 tytułów).

Rozmowa toczyła się m.in. wokół problemu czułości, jaką pisarka odczuwa wobec swoich bohaterek, emancypacji kobiet, utożsamiania się Autorki z postaciami, trudnych losów bohaterek i bohaterów książek, struktury powieści, żmudnego gromadzenia faktów i informacji, wyboru tytułów. Gabriela Kańtor zdradziła m.in., że z współczesnych kobiet najchętniej uczyniłaby swoją bohaterką Agnieszkę Holland. W ciągu 2 godzin spotkania można było dowiedzieć się jeszcze wielu bardzo interesujacych rzeczy związanych z powieściami pisarki i okolicznościami ich powstawania.

W przerywnikach muzycznych skrzypaczka Julia Loska i pianistka Izabela Wilga wykonały utwory Karola Szymanowskiego, Roberta Schumanna, Ignacego Paderewskiego oraz Vittoria Montiego.

Uczestnicy spotkania mogli raczyć się kawą/herbatą i ciastem (sernikiem wiedeńskim przygotowanym przez Hotel Opera) serwowanymi przez naszą Pałacową Kawiarenkę.

Tekst i zdjęcia: Renata Głuszek,


NIEDZIELA W PAŁACU to cykl imprez stworzonych z myślą  o mieszkańcach naszego regionu i nie tylko. W wybrane niedziele o godz. 17.15 zapraszamy Państwa do Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim na koncerty, spotkania autorskie, wystawy, promocje książek, pokazy teatralne i filmowe. To jest oferta cykliczna, wielopokoleniowa skierowana do całych rodzin. Podczas spotkań będzie otwarta nasza Pałacowa Kawiarenka, która specjalnie dla Państwa będzie serwowała najlepsza kawę i wyborne słodkości.

PATRONAT MEDIALNY

Napis Ślązag
:pgp nowe radio/88,7 FM Piekary