Koncert | Spektakl

„Niedziela w Pałacu” – Lutosławski na Ślōnsku – przedstawienie teatralno-muzyczne

25 lutego 2024

25 lutego w ramach „Niedzieli w Pałacu” odbyło się wydarzenie teatralno-muzyczne pod nazwą „Lutosławski na i po śląsku”.

Jest to autorska historia przedstawiająca przyjazd Witolda Lutosławskiego na Śląsk, gdzie zainspirowany życiem mieszkańców tego regionu, rozpoczął pisanie „melodii ludowych”, w tym 4 melodii śląskich.

Wykonawcami wydarzenia artystycznego byli: Dominika Kierpiec–Kontny – Ślōnsko Bajarka – wiolonczela, śpiew, Rafał Kierpiec – kontrabas, uczestnicy warsztatów nauki gry na skrzypcach metodą Suzuki „W dobrą strunę”, panie Monika Drygalska i Barbara Plaza, które przygotowały stronę muzyczną spektaklu.

W czasie koncertu wybrzmiały śląskie pieśni ludowe, utwory Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego w aranżacji na orkiestrę smyczkową, które stały się podłożem do opowiedzenia fragmentu życia na Śląsku polskiego kompozytora Witolda Lutosławskiego. Jego muzyka jest wzorcowym przykładem idealnego wyważenia proporcji pomiędzy formą i treścią, intelektem i emocją. Jej doskonałość zapewniła Lutosławskiemu stałe miejsce wśród największych twórców XX wieku.

Wielką radością był widok maluszków grających nawet na skrzypeczkach rozmiaru 1/32, 1/8, 1/16, po młodzież, która grała już na instrumentach pełnowymiarowych.

Metoda gry na skrzypcach „Suzuki” jest naturalnym umuzykalnieniem małych dzieci, opiera się na nauce muzyki poprzez jej słuchanie oraz zabawę, dlatego też zapewnia miłą atmosferę, bez przymusowych egzaminów i popisów.

Niedzielne wydarzenia zapewniło zarówno artystom oraz odbiorcom wielu niezapomnianych przeżyć.

Niedzielę w Pałacu dopełniły smakołyki kawiarenki dzięki pomocy Hotel – Restauracja OPERA

PATRONAT MEDIALNY

Napis Ślązag
:pgp nowe radio/88,7 FM Piekary