Spotkania

„Niedziela w Pałacu” – spotkanie autorskie ze Zbigniewem Rokitą

19 listopada 2023

„Niedziela w pałacu” 19 XI 2023 r. była „Niedzielą ze Zbigniewem Rokitą”, pisarzem („Kajś”) i dziennikarzem. Głównym tematem spotkania, poprowadzonego przez red. Marcina Musiała, była najnowsza książka Rokity „Odrzania”, poświęcona ciągnącym się wzdłuż Odry Ziemiom Odzyskanym. Podobnie jak w przypadku „Kajś” (Górny Śląsk), autor publikacji odnosi się w niej do powojennej historii ziem przyłączonych w 1945 r. do Polski. Kreśląc problemy tożsamości ludzi, którzy je zasiedlili, Rokita opowiedział m.in. o niejednoznaczności niektórych procesów związanych z przejmowaniem tych ziem i o braku prostych odpowiedzi. Stawiając na człowieka i człowieczeństwo, nie osądza według kategorii narodowościowych. „(…) słyszę słowo, które tak pokocham – jein. To połączenie niemieckich „tak” i „nie”, ja i nein”.

Wśród wielu innych wątków rozmowy znalazł się ciągle aktualny dylemat – kontynuacja historii czy pisanie nowej, kwestie wymazywania niemieckiej przeszłości oraz braku literatury sumującej doświadczenia całych pokoleń „Odrzańców”. Tłumnie przybyła publiczność wypytywała pisarza o sprawy warsztatowe i o jego plany na przyszłość.

Po spotkaniu do pisarza ustawiła się potężna kolejka osób, które zakupiły w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim jego książki (sprzedało się wszystko!) i chciały otrzymać autograf. W tym samym czasie odbyło się losowanie „niedzielnych” prezentów – biletów wstępu na kolejne wydarzenie oraz kuponów do „Pałacowej kawiarenki”.

Zgodnie z tradycją „Niedzieli w pałacu” działała „Pałacowa kawiarenka” a w niej tym razem ciasto marchewkowe, chlebek bananowy oraz rogale nadziane białym makiem, przygotowane przez HOTEL Restauracja OPERA.

PATRONAT MEDIALNY

Napis Ślązag
:pgp nowe radio/88,7 FM Piekary