Spotkania

Odkrywamy śląską rodzinę

22 maja 2018

W niedzielę 20 maja 2018 r. w Centrum Kultury Śląskiej odbyła się trzecia już impreza w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny, tym razem pod hasłem „Odkrywamy śląską rodzinę”. Opowiadały o niej prowadzące spotkanie starki Lyjna i Ryjzka, czyli panie Helena Domańska i Teresa Majzner, członkinie Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. – Dla Centrum rodzina jest bardzo ważna, dlatego też co roku uczestniczymy w tym projekcie – podkreślił w powitaniu gości dyrektor Stanisław Zając. Pieczę nad organizacją imprezy sprawowała jak zwykle Katarzyna Moron, która była głównym organizatorem, pomysłodawcą i koordynatorem wydarzenia. W przygotowanie Metropolitalnego Święta Rodziny  bardzo zaangażowała się, podobnie jak w zeszłym roku,  Justyna Fifer, nauczycielka z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Piekarach Śląskich. To dzięki niej w salach wystawowych pojawiły się eksponaty ze szkolnej Izby Regionalnej, a na stole znalazł się obfity poczęstunek w postaci ciast upieczonych przez szkolne mamy. Wszystkim trzem paniom: Helenie, Teresie i Justynie, a także szkolnym  rodzicom Centrum składa w tym miejscu gorące podziękowanie.

Główny punkt programu stanowiły opowieści i wiersze Lyjny i Ryjzki, które odnosiły się do bardzo różnorodnych aspektów życia śląskiej rodziny i Śląska w ogóle (rodzina, biesiadowanie rodzinno-sąsiedzkie, ożenek, edukacja, etos pracy, tradycje śpiewacze, gwara itp.). Ich wypowiedzi były przeplatane występami dzieci i młodzieży: wierszami, recytacjami, piosenkami (utwory tradycyjne i przeboje) oraz muzyką klasyczną. Zaprezentowali się:

Dominik Fifer, laureat wielu nagród przyznawanych w konkursach gwary śląskiej (monolog „Fajer u starki” i  piosenka „Piekła baba chleb”); siostry Laura i Daria Jóźwiak,  uczennice MSP nr 1 w Piekarach Śląskich (Daria zaśpiewała „Hallelujah” Leonarda Cohena, a Laura powiedziała wiersz „Kot w pustym mieszkaniu” Wisławy Szymborskiej); . duet Karolina Miś, studentka Pedagogiki i Psychologii na Uniwersytecie Ślaskim w Katowicach oraz Karolina Miodek, instruktorka jazdy konnej oraz hipoterapeutka (piosenki „Długość dźwięku samotności” Myslowitz, „Jeśli kochać” De Mono, „Nie płacz Ewka” Perfect); skrzypaczka Marta Korbel, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, i jej siostra, pianistka Natalia, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu („Tańce rumuńskie” Beli Bartoka); Roksana Zatora z MSP nr 1 w Piekarach Śląskich, członkini Zespołu „Piekarzanki” (piosenka „Piekary, Piekary to piykno mieścina”) oraz mały Michał Domański (wierszyk o tacie).

W części pozartystycznej wystąpiła pani Aleksandra Feliszewska, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Dotkniętych Autyzmem „Szklany mur”, która przybyła do Centrum ze swoim autystycznym synem Olkiem. Pani Aleksandra przedstawiła w krótkich słowach działalność Stowarzyszenia.

Wszystkim wykonawcom serdecznie za te występy dziękujemy!

Całe wydarzenie – podobnie jak Noc Muzeów w Centrum – fotografował Rafał Gierczak, za co Organizatorzy bardzo dziękują.