Szlachecki weekend

Otwarcie III „Szlacheckiego weekendu”

26 września 2016

Trzeci już ”Szlachecki weekend w Nakle Śląskim” został w dniu 24 września Anno Domini 2016 uroczyście otwarty – za sprawą Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego – hukiem wystrzału z moździerza, co stało się już miłą (i bardzo atrakcyjną) tradycją tej naszej imprezy.

W czasie tego wieczoru, jako pierwszy element programu tegorocznego „Szlacheckiego weekendu”, odbył się wernisaż wystawy „Świat europejskich orderów”, prezentujący zbiory kolekcjonerskie w opracowaniu merytorycznym dra Dariusza Woźnickiego. Znalazły się na niej m.in. ordery, oryginalne nadania europejskich orderów rycerskich, dokumenty źródłowe związane z historią Zakonu Maltańskiego, Krzyżackiego i Rycerstwa św. Sebastiana, odznaczenia wojskowe z XX wieku oraz piękne albumy, katalogi, a także leksykony orderowe. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że ekspozycja została zaaranżowana przez jej kuratora, Arkadiusza Kuzio-Podruckiego, w sposób bardzo atrakcyjny, także dla osób nie interesujących się tego typu pamiątkami historycznymi.

Nic zatem dziwnego, że wielu instytucjom należało się podziękowanie za pomoc, także finansową, w organizacji wystawy i w ogóle w realizacji całego „Szlacheckiego weekendu”, które w części oficjalnej złożyli im dyrektor Stanisław Zając oraz Arkadiusz Kuzio-Podrucki. Jako pierwsza otrzymała je dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej Weronika Wiese, która wyraziła ogromną radość z tego, że coraz bardzo szybko zwiększa się krąg osób zainteresowanych tym autorskim projektem Centrum. Następnie dyrektor Zając podziękował za dobrą współpracę włodarzom Zespołu Pałacowego „Jedlinka” w Jedlinie Zdroju (niestety, nie mogli być obecni) oraz Bractwu Kurkowemu Grodu Bytomskiego, które reprezentowane było przez sporą grupę w Centrum Kultury Śląskiej na czele z hetmanem Janem Świgostem. W tym przypadku podziękowaniom towarzyszyły gratulacje z okazji 30. rocznicy reaktywacji bytomskiego Bractwa Kurkowego. Panowie bracia nie pozostali dłużni – hetman Jan Świgost odznaczył nieco zaskoczonego dyrektora Zająca pamiątkowym krzyżem BKGB, motywując to zadowoleniem z dotychczasowej współpracy, która jest dla Bractwa szczególnie cenna i „powinna być kontynuowana w nieskończoność”. Specjalnie dla tego celu powstało przy Bractwie koło historyczne – powiedział hetman Świgost, a dr Dariusz Woźnicki wręczył list gratulacyjny w uznaniu za wystawę „Świat europejskich orderów”.

Po części oficjalnej nastąpiła prezentacja slajdów związanych z ekspozycją, a różne jej aspekty omówili: dr Dariusz Woźnicki – rycerz zakonu Św. Sebastiana (ordery) oraz przedstawiciele Instytutu Kultury Rycerskiej Joanna Drosik (heroldia brytyjska, dokumenty), Marian Muławski (sylwetki odznaczonych) oraz Jarosław Wroński (dwudziestowieczne odznaczenia wojskowe). Z każdej prelekcji można było wynieść sporo ciekawych informacji, np. jakie przywileje wiązały się z otrzymaniem orderu, np. prawo do zwracania się do cesarza per „kuzynie”; jaki order nie zapewniał szlachectwa (polskie Virtuti Militari); za co dostaje się tytuły szlacheckie. Ważnym uzupełnieniem opowieści Joanny Drosik była dokonana przez Mariana Muławskiego prezentacja pięciu wybranych kawalerów orderów, których sylwetki pojawiają się na wystawie w Centrum, oraz informacja, które eksponaty z kolekcji Jarosława Wrońskiego są szczególnie warte uwagi.

Po tym rycersko-wojskowym preludium Arkadiusz Kuzio-Podrucki zaprosił zebranych do „Salonu hrabiny Laury”, w którym, w ramach koncertu „Muzyka mową dźwięków”, uroki klawesynu zaprezentowała Hanna Balcerzak. Artystka wykonała utwory Dominica Scarlattiego, François’a Couperina, Jana Sebastiana Bacha oraz Antonia Solera. Zanim jednak rozległy się delikatne dźwięki jej pięknego instrumentu, Aleksandra Batog wprowadziła słuchaczy w tajniki zagadnień retoryki muzycznej oraz dokonała prezentacji poszczególnych kompozycji.

Ten muzyczny akcent zakończył pierwszą część wieczoru. Następnie uczestnicy wernisażu udali się do sal, w których znajduje się „Świat europejskich orderów”. Tam także można było zapytać panią Drosik oraz panów Woźnickiego, Muławskiego i Wrońskiego o szczególnie interesujące eksponaty. Niewątpliwie było o czym rozmawiać, ponieważ późniejsze dyskusje „przy stole” toczyły się do późnych godzin wieczornych.

Patronat Honorowy nad „Szlacheckim weekendem” sprawował Starosta Tarnogórski Józef Burdziak.