Wernisaż

Otwarcie wystaw „Poetyka Materii” i „W Przestrzeniach Żywiołów”

23 lutego 2024

Wczoraj, 23 lutego 2024 r. odbyło się otwarcie dwóch wystaw w Centrum Kultury Śląskiej: „Poetyka Materii”, w ramach której swoje prace prezentuje prof. Elżbieta Kuraj oraz „W Przestrzeniach Żywiołów” autorstwa doktor Jolanty Knapek.

Prof. Elżbieta Kuraj swój proces twórczy związała z emalią artystyczną, wydobywając pełnię sztuki z właściwości technicznych tego medium. Oprócz prac emaliowanych na blasze stalowej, można zobaczyć również obrazy malarskie, które stanowią swego rodzaju zanurzenie się w materii i fakturze, krótko mówiąc – w malarskiej alchemii. Poetyka materii to dla niej badanie i wykorzystanie substancji malarskiej jako głównego środka wyrazu artystycznego, podkreślając materialność dzieła i jego fizyczne właściwości.

Natomiast dr Jolanta Knapek skupia się na badaniu świata żywiołów, które od wieków fascynują ludzkość. W swoich pracach ukazuje bogactwo i złożoność tego tematu. Istota żywiołów, ich nieprzewidywalność, niepowstrzymana siła i delikatna piękność, oraz ich dwuznaczna natura, zawsze stanowią inspirację, z którą Artystka wchodzi w dialog i analizuje. Dla Niej także akt tworzenia jest utożsamiany z żywiołami. W jej pracach językiem malarskim są barwy i faktura wywołane z głębin emocji i osobistego doświadczenia.

Wystawa potrwa do końca marca 2024 r.

Serdecznie zapraszamy codziennie między godz. 11:00 a 17:00 (poniedziałki nieczynne)