Wernisaż

Otwarcie wystawy Beaty Ewy Białeckiej „Obraz w ubraniu”

10 maja 2024

Kto był w miniony piątek w Pałacu w Nakle Śląskim na wernisażu malarstwa Beaty Ewy Białeckiej pt. „Obraz w ubraniu””doznał z pewnością niezwykłego przeżycia emocjonalnego i wzruszenia.

Jej prace z pogranicza sacrum i profanum, ikonosfery, ikonografii religijnej, kultury popularnej i wysokiej – przede wszystkim są przepełnione prawdą i współodczuwaniem. Można powiedzieć, że są tkane z bezgranicznego bólu, w szczególności te przedstawiające śpiącą w wieczności dziewczynkę. To bardzo intymne i osobiste wyznanie, o którym Artystka bardzo pieknie opowiedziała naszym Gościom.

Beata Ewa Białecka dopomina się również w swojej twórczości o usuwaną z życia duchowego kobiecą część, siłę i moc. Maluje uwspółcześnione Piety, boleściwe i opłakujące Marie, Magdaleny, Marty, Małgorzaty. Konsekwentnie przepisuje chrześcijańską, maskulinistyczną ikonografię na żeńską: Jezus, Jan Chrzciciel, św. Sebastian w jej obrazach uzyskują kobiece wcielenia.

Jej malarstwo ma wyraźny związek z oddziaływaniem, energetyczną funkcją obrazu – który ma przyciągnąć wzrok, uwieść, zahipnotyzować, by otworzyć na doznawanie.

Wystawa będzie trwała do 31 lipca br. zatem zapraszamy Państwa do ogladania i przeżywania tej niezwykłej, niecodziennej wystawy.

Gości wernisażu powitała Dyrektorka Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskiej pani Kamila Paradowska wraz z Kierowniczką Działu Programowego panią Anną Kempą-Gąsior oraz Starosta Powiatu Tarnogórskiego pan Adam Chmiel.

PATRONAT HONOROWY

Herb powiatu tarnogórskiego - żółty orzeł z odjętym ogonem i nogami, a pod nim biała róża z czerwonym kielichem na niebieskim tle.

STAROSTA POWIATU TARNOGÓRSKIEGO

Herb gminy Świerklaniec.

WÓJT GMINY ŚWIERKLANIEC

PATRONAT MEDIALNY

Czerwony napis Gwarek
:pgp nowe radio/88,7 FM Piekary
Napis Ślązag