Wystawa czasowa 2014

Otwarcie wystawy „jazz&…” za nami

Bardzo udaną imprezą okazał się wernisaż wystawy fotograficznej „jazz&…” ze zdjęciami Janusza Różańskiego i Anety Zalejskiej, który miał miejsce 20 sierpnia 2014 r. Wśród bardzo licznie przybyłych gości z całej Polski znaleźli się między innymi dziennikarze: red. Grzegorz Zmuda i Bartek Gruchlik z Radia Katowice oraz Janusz Pawlikowski z Twojej Częstochowy; fotografowie: Henryk Malesa, członek Rady Fundacji „Centrum Fotografii”, Józef Wolny z Gościa Niedzielnego; muzycy Janusz YANINA Iwański – muzyk jazzowy i rockowy, Łukasz Kobiela, wokalista i gitarzysta bluesowy, Wojtek Myrczek – wokalista, zwycięzca oraz laureat nagrody publiczności SHURE MONTREUX JAZZ VOICE COMPETITION 2013, a także częstochowski animator muzyczny Artur Bratek, Grzegorz Pardubicki z Dave Acoustics, Leszek Jodliński – dyrektor marketingu i komunikacji Muzeum Ziemi Śląskiej w Opawie oraz grupa fotografów Music Photographers Collective, Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego i członkowie ZPAF Okręg Śląski.
Otwarcie imprezy poprzedziło wystąpienie dyrektora Stanisława Zająca oraz bohaterów wieczoru – Janusza Różańskiego i Anety Zalejskiej, dla której był to pierwszy tak ważny i zarazem wielki wernisaż. Obydwoje pokazali się w specjalnie uszytych na tę okoliczność strojach! Dyrektor Centrum wspomniał, jak z rozmów, dialogu i niemal jazzowej improwizacji rodził się pomysł tej wystawy; podziękował też Krzysztofowi Millerowi za współpracę i opiekę nad ekspozycją. Janusz Różański był pod ogromnym wrażeniem tak licznej obecności gości. Fotograf przypomniał również okoliczności powstania tego projektu – stało się to na pewnym koncercie jazzowym pół roku temu, po czym w wyniku inspirującej znajomości z Anetą Zalejską wykluła się idea wspólnej ekspozycji. Autorka czarno-białych fotografii w swoim krótkim wystąpieniu podkreślała, jak wielkie jest to wydarzenie w jej życiu.
Potem do głosu doszła sztuka, wpierw świetny koncert (oczywiście z bisem) duetu MuchaMuszyński Duo (Tomasz Mucha – skrzypce, Maciej Muszyński – gitara), a następnie uroczyste otwarcie na prawdę znakomitej fotografii jazzowej.
Podczas wernisażu miała miejsce również prezentacja najwyższej jakości sprzętu audio. Goście mogli zobaczyć i wysłuchać brzmienia luksusowych kolumn głośnikowych francuskiej firmy Davis Acoustics oraz odtwarzacza strumieniowego firmy AVM. Obie te marki na terenie Polski reprezentuje Pan Grzegorz Pardubicki. Ponadto zainteresowaniem cieszył się także polski wzmacniacz lampowy Egg-Shell o charakterystycznym wyglądzie, produkowany w Bielsku-Białej
przez firmę Encore Seven. Z głośników naturalnie płynęły dźwięki muzyki jazzowej.
Ale my przypominamy, że niepowtarzalny „duet fotograficzno-jazzowy” Różanski Zalejska&… będzie można oglądać do 15 września.