Wernisaż

PASJA – wernisaż

9 kwietnia 2022

Wernisaż wystawy prof. Antoniego Cygana „Pasja”, który odbył się 8 kwietnia 2022 r., przywiódł do Centrum Kultury Śląskiej wyjątkowo liczne grono gości. Być może sprawił to główny temat ekspozycji – Droga Krzyżowa, idealnie wpasowujący się w atmosferę zbliżającej się Wielkanocy. Wśród przybyłych znaleźli się starosta tarnogórski pani Krystyna Kosmala, sprawująca nad wystawą Honorowy Patronat, twórcy, którzy swoje prace prezentowali w poprzednich latach: Edward Inglot (z małżonką), prof. Werner Lubos, Krzysztof Miller, prof. Adam Romaniuk, prof. Jan Szmatloch oraz Karol Wieczorek, a także wielu stałych bywalców, proboszczowie, nie zabrakło i gości z Ukrainy.

Pomysł wystawy zrodził się już kilka lat temu, ale obarczony ówcześnie obowiązkami rektora ASP w Katowicach prof. Antoni Cygan (Twórca Kultury Śląskiej!) nie był w stanie przygotować tego wydarzenia. Pokazywany w Centrum cykl Drogi Krzyżowej, to rzecz zupełnie nowa, jeszcze pachnąca farbą. Został namalowany do kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, którą profesor także zaprojektował. Jednocześnie zwieńcza jego pięcioletni już okres pracy nad tą kaplicą. Jak podkreślił dyr. Stanisław Zając – jest to zatem jedyna okazja, aby te obrazy zobaczyć. Równie nowe są cztery (spośród kilku) obrazy spoza tego cyklu: „Córki Lota” „Rebeka”, „Zuzanna w kąpieli” oraz „Susanna”.  Poza tym na wystawie można zobaczyć wiele rysunków Profesora, będących szkicami do Drogi Krzyżowej, ale nie tylko. W ocenie twórczości Antoniego Cygana warto odwołać się do opinii Romana Lewandowskiego, który napisał, że cechuje ją „znakomity warsztat, niezwykłe uwrażliwienie na wartości estetyczne i estyma dla tradycji kulturowej. Na jej szeroko rozumiany rezerwuar składa się z jednej strony dyskurs kultury judeochrześcijańskiej, z drugiej zaś dorobek sztuki barokowej, a także malarstwo dziewiętnastowiecznych Prerafaelitów i Nazareńczyków”. Ten rodzaj sztuki na pewno trafia do szerokiego grona odbiorców, o czym świadczy wyjątkowo duże zainteresowanie „Pasją”. Wystawa potrwa do 5 czerwca.

Ale wernisaż stał nie tylko pod znakiem malarstwa i rysunku. Goście mogli kontemplować prace Antoniego Cygana przy muzyce klasycznej, w znakomitym wykonaniu Kwartetu Śląskich Kameralistów. Z pewnością był to bardzo piękny wieczór, aczkolwiek – co nie mogło zostać niezauważone – cieniem na tej radości z obcowania ze sztuką położył się dramat, jaki obecnie przeżywa Ukraina.

Fot. Michał Lerka

Rozmowa z prof. Antonim Cyganem była prezentowana w TVP Katowice w „Pokoju na poddaszu” w dn. 15 IV 2022 r. Obecnie jest dostępna w archiwum audycji TVP Katowice.