Wernisaż

Paweł Jach „Obecność” – wernisaż

13 sierpnia 2018

W piękne letnie popołudnie 3 sierpnia 2018 r. odbył się wernisaż wystawy wyjątkowej w dziejach Centrum Kultury Śląskiej – prezentacji rzeźby Pawła Jacha, noszącej tytuł „Obecność”. Podczas otwarcia dyrektor Stanisław Zając pokreślił, że w takim wymiarze rzeźba gości w Centrum po raz pierwszy. Co prawda były już pomniejsze próby w postaci wystawy Stanisława Kowalczyka, wystawy „Face to Face”, czy ekspozycji o charakterze instalacji (Leszek Mądzik, Karol Wieczorek, Werner Lubos), ale jak do tej pory nie było ekspozycji, która pokazuje wyłącznie tę dziedzinę sztuki. Dyrektor podkreślił, że jego zdaniem wybór materiału, jakim posługuje się artysta (drewno i metal) jest niezwykle ważnym kluczem do zrozumienia tych niefiguratywnych kompozycji rzeźbiarskich. Drewno uosabiające obumarłą egzystencję połączone z metalem wprowadzają odbiorcę w nieustający proces spotykania z niewyrażalnym. Dynamika, niedopowiedzenia i otwartość rzeźb Jacha, mówił dyrektor, są tym, co je wyróżnia i czyni niezwykle ciekawymi.

Dr Paweł Jach w czasie kuratorskiego oprowadzania, odsłonił wiele tajemnic leżących u podłoża jego artystycznych inspiracji. Przede wszystkim dąży do tego, by we współczesnym świecie przypominającym rzeczywistość rodem z Matrixa spowodować u odbiorcy potrzebę zatrzymania i refleksji. Zaduma przenosząca widza w wymiar transcendentny to jeden z najważniejszych stanów, mówił Jach, jakie chciałbym wywołać u odbiorcy. Artysta bardzo wyraźnie zaznaczał, że głównym źródłem artystycznych wizji jest religia i wiara, ale nie pusta, lecz przepełniona duchem i kontemplacją, potrzebą nieustającego zgłębiania. Niezwykle ważnym „elementem” w całej artystycznej koncepcji Jacha jest odbiorca, który, by móc zbliżyć się do tego, co rzeźba „mówi”, musi być tak jak i ona otwarty, gotowy na duchowe spotkanie z transcendencją.

Jednym z elementów wernisażu „Obecność” Pawła Jach był autorski koncert Joli Literskiej, której akompaniował znakomity muzyk Tadeusz Leśniak. „Wyraj balladowy”, bo taki tytuł nosi projekt muzyczny Literskiej, został przygotowany specjalnie na okoliczność ekspozycji Jacha. Zapominane i najnowsze utwory uzyskały nowe aranżacje i w swoim melancholijno-nastrojowym brzmieniu niezwykle pięknie dopełniły to pozbawione pośpiechu spotkanie ze sztuką.

Wystawa jest prezentowana w dniach 3.08 – 30.09.2018

Fot. Magdalena Zaton