Aktualności

Podsumowanie roku 2021

31 grudnia 2021

Dobiegający końca rok 2021 okazał się dla Centrum, mimo przeciwności natury obiektywnej, rokiem całkiem pomyślnym. Rozpoczął się od długo wyczekiwanego remontu pałacowej wieży, która wraz z nowymi zegarami prezentuje się pięknie. Jeśli chodzi o działalność kulturalną, to wprawdzie COVID-19 pokrzyżował kilka planów, ale udało się zrealizować 90% bogatego i ciekawego programu. Do wyjątków należy odwołanie z powodu lockdownu spotkania z okazji wystawy „Spotkanie po latach” (zabrakło dosłownie kilku dni!) oraz przełożenie terminu „Tłustego czwartku z bluesem”. Do sukcesów zaliczyć wypada m.in. znakomity, choć już nie tłustoczwartkowy koncert bluesowy zespołu Hard Times z udziałem 50% publiczności; Koncert Kwintetu Śląskich Kameralistów “Polska Muzyka Filmowa”; „Szlachecki weekend”, z wielką wystawą „Schaffgotschowie. Potomkowie Piastów, spadkobiercy śląskiego Kopciuszka”, spotkaniem z hrabią Hansem Ulrichem Schaffgotschem oraz szlacheckim rajdem rowerowym połączonym z przejażdżką bytomską kolejką wąskotorową; cykl „Trzy koncerty na stulecie powstań śląskich” z udziałem duetu Sidor &S-Age, Barbary Lubos i Kasi Moś Trio; „Pałacowe smaki” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa; „Metamorfozy. W stulecie powstań śląskich” z bardzo pięknym kalendarzem, kolekcjonerską Teką oraz wystawą autorstwa Krzysztofa Millera, a także duże wystawy sztuk plastycznych, w tym: Jacka Świgulskiego „Pejzaż wewnętrzny”, Marty Czarneckiej-Tokarz „Milczący język zdarzeń”, „Portret podwójny” Aleksandry Telka-Budki i Józefa Budki w ramach 11. Triennale Grafiki Polskiej oraz „Świadomość kadru – Fotografia dokumentalna” ZPAF Okręg Śląski . Dzięki wystawie florystycznej „Jesteś gwiazdą” zapoczątkowana została bardzo obiecująca współpraca z portalem floraplus.pl, która może być kontynuowana w przyszłym roku. Kulturalny rok zakończyliśmy realizacją Cekusiowej kolędy „Gdy Dzieciąteczku…”.
Jako spore sukcesy poczytujemy sobie także stworzenie całkiem nowej (i nowoczesnej), spełniającej różne wymogi, także te związane z dostępnością) Strony Internetowej, zintensyfikowanie aktywności na Instagramie, a także wprowadzenie nowych form promocji w postaci materiałów wideo, co bardzo uatrakcyjniło przekaz promocyjny.
Bieżący rok kończymy w ambiwalentnym nastroju. Z jednej strony bowiem z niecierpliwością wyczekujemy na rozpoczęcie remontu bram i ogrodzenia terenu parku przy pałacu, co stanie się możliwe dzięki wygranej tego właśnie projektu w kolejnej edycji Budżetu Partycypacyjnego powiatu tarnogórskiego na 2022 r. Z drugiej zaś nie napawa optymizmem ogólna sytuacji gospodarcza i rynkowa oraz związany z tym wzrost kosztów utrzymania. Przed nami zatem trudne decyzje, ale chyba jednak i pewna nadzieja, że może znowu się uda….

https://youtu.be/PomummSVtnw