Dobiegający końca rok 2021 okazał się dla Centrum, mimo przeciwności natury obiektywnej, rokiem całkiem pomyślnym. Rozpoczął się od długo wyczekiwanego remontu pałacowej wieży, która wraz z nowymi zegarami prezentuje się pięknie. Jeśli chodzi o działalność kulturalną, to wprawdzie COVID-19 pokrzyżował kilka planów, ale udało się zrealizować 90% bogatego i ciekawego programu. Do wyjątków należy odwołanie z powodu lockdownu spotkania z okazji wystawy „Spotkanie po latach” (zabrakło dosłownie kilku dni!) oraz przełożenie terminu „Tłustego czwartku z bluesem”. Do sukcesów zaliczyć wypada m.in. znakomity, choć już nie tłustoczwartkowy koncert bluesowy zespołu Hard Times z udziałem 50% publiczności; Koncert Kwintetu Śląskich Kameralistów “Polska Muzyka Filmowa”; „Szlachecki weekend”, z wielką wystawą „Schaffgotschowie. Potomkowie Piastów, spadkobiercy śląskiego Kopciuszka”, spotkaniem z hrabią Hansem Ulrichem Schaffgotschem oraz szlacheckim rajdem rowerowym połączonym z przejażdżką bytomską kolejką wąskotorową; cykl „Trzy koncerty na stulecie powstań śląskich” z udziałem duetu Sidor &S-Age, Barbary Lubos i Kasi Moś Trio; „Pałacowe smaki” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa; „Metamorfozy. W stulecie powstań śląskich” z bardzo pięknym kalendarzem, kolekcjonerską Teką oraz wystawą autorstwa Krzysztofa Millera, a także duże wystawy sztuk plastycznych, w tym: Jacka Świgulskiego „Pejzaż wewnętrzny”, Marty Czarneckiej-Tokarz „Milczący język zdarzeń”, „Portret podwójny” Aleksandry Telka-Budki i Józefa Budki w ramach 11. Triennale Grafiki Polskiej oraz „Świadomość kadru – Fotografia dokumentalna” ZPAF Okręg Śląski . Dzięki wystawie florystycznej „Jesteś gwiazdą” zapoczątkowana została bardzo obiecująca współpraca z portalem floraplus.pl, która może być kontynuowana w przyszłym roku. Kulturalny rok zakończyliśmy realizacją Cekusiowej kolędy „Gdy Dzieciąteczku…”.
Jako spore sukcesy poczytujemy sobie także stworzenie całkiem nowej (i nowoczesnej), spełniającej różne wymogi, także te związane z dostępnością) Strony Internetowej, zintensyfikowanie aktywności na Instagramie, a także wprowadzenie nowych form promocji w postaci materiałów wideo, co bardzo uatrakcyjniło przekaz promocyjny.
Bieżący rok kończymy w ambiwalentnym nastroju. Z jednej strony bowiem z niecierpliwością wyczekujemy na rozpoczęcie remontu bram i ogrodzenia terenu parku przy pałacu, co stanie się możliwe dzięki wygranej tego właśnie projektu w kolejnej edycji Budżetu Partycypacyjnego powiatu tarnogórskiego na 2022 r. Z drugiej zaś nie napawa optymizmem ogólna sytuacji gospodarcza i rynkowa oraz związany z tym wzrost kosztów utrzymania. Przed nami zatem trudne decyzje, ale chyba jednak i pewna nadzieja, że może znowu się uda….
Aktualności
Podsumowanie roku 2021
31 grudnia 2021