Kulturowe krajobrazy Syberii; Polacy, stepy i Kirgizi; zsyłki, wywózki, emigracja, tożsamość etniczna Polaków w Kirgistanie; kobiecy los; Kirgiz i Kazach – próba interpretacji etymologicznej – to niektóre z tematów międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Tu skończyły się drogi”, która odbyła się w Centrum Kultury Śląskiej 19 czerwca 2015 r.
Konferencję zorganizowały następujące instytucje: Zakład Teorii i Historii Kultury, INKSI, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Polska Akademia Nauk – Oddział w Katowicach, Komisja Historycznoliteracka, Polska Akademia Umiejętności – Stacja Naukowa w Katowicach oraz Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze Oddział Terenowy w Katowicach.
To pierwsze tego typu przedsięwzięcie naukowe, jakie miało miejsce w Centrum Kultury Śląskiej, a jak zapowiadają organizatorzy tej konferencji – ciąg dalszy nastąpi, ponieważ warunki, jakie oferuje pałac w Nakle Śląskim, są znakomite dla tego typu imprez. Dla CKŚ korzyść także jest ogromna, ponieważ konferencje naukowe są wpisane w program tej instytucji. Jak powiedział dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki: – Najbardziej pasują tu tematy historyczne, ale nie będziemy się zamykać w historii, chętnie witając problematykę kulturoznawczą i w ogóle śląską, nie unikając jednakże tematyki międzynarodowej. Ta konkretna konferencja w pewien sposób wpisała się i w dzieje pałacu w Nakle Śląskim, ponieważ podejmuje temat przymusowych emigracji i wywózek, a wszak Donnersmarckowie nie wyjeżdżali stąd dobrowolnie.
W czasie konferencji „Tu skończyły się drogi” prelekcje wygłosili: prof. zw. dr hab. Ewa Kosowska (Uniwersytet Śląski, PTK), prof. dr hab. Zdzisława Mokranowska (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach), dr Izolda Topp (Uniwersytet Wrocławski), dr hab. Anna Gomóła (Uniwersytet Śląski), mgr Akylai Abylkadyr Kyzy (Uniwersytet Narodowy im. Dżusupa Bałasagyna w Biszkeku, Uniwersytet Śląski), dr hab. Zygmunt Woźniczka (Stacja Naukowa PAU w Katowicach, Uniwersytet Śląski) oraz lic. Margarita Borowikowa (Uniwersytet Stosunków Międzynarodowych i Języków Obcych im. Abyłaj-chana w Ałmaty; Uniwersytet Śląski). Dwa referaty z uwagi na niemożność przybycia prelegentek z uczelni zagranicznych zostały odczytane.
Miłym akcentem tego dnia były życzenia urodzinowe dla bardzo tym zaskoczonej prof. dr hab. Zdzisławy Mokranowskiej, której ta konferencja była dedykowana.
Konferencja
Polacy, Kazachowie, Kirgizi. Kulturowe krajobrazy Syberii
19 czerwca 2015