Wernisaż

Portret podwójny – wernisaż

29 listopada 2021

27 listopada 2021 r. odbył się wernisaż wystawy Aleksandry Telka-Budki oraz prof. Józefa Budki PORTRET PODWÓJNY, realizowanej w ramach 11. Triennale Grafiki Polskiej, pod auspicjami ASP w Katowicach. Wystawa to szczególna, ponieważ swoje prace skonfrontowało na niej małżeństwo grafików, które mimo „wspólnego życia, wspólnych podróży, do dalekich miejsc na końcu globu i tych w głąb własnej duszy”, jak zauważa we wstępie do katalogu Antoni Kowalski, podąża własną drogą artystyczną. Aleksandra Telka-Budka uprawia akwafortę, jest ilustratorką książek, a jej prace cechuje baśniowość i surrealizm. W „Portrecie podwójnym” zaprezentowała kilkadziesiąt prac z różnych okresów swojej twórczości, w tym wiele nowych, o których kurator wystawy prof. Jan Szmatloch powiedział, że nieodmiennie intrygują nieoczywistością, baśniową narracją oraz bogactwem cytatów z Breughla czy Boscha. Sama autorka – przemawiając do zebranych z ekranu, ponieważ kwarantanna uniemożliwiła jej przybycie na wernisaż – bardzo mocno podkreśliła emocjonalny charakter swojej wypowiedzi artystycznej oraz wątek „tolerancji, miłości do wszystkich bliźnich, niezależnie od religii i koloru skóry”.

Na wystawę prof. Józefa Budki, wykładowcy ASP w Katowicach, grafika-lithografa i rysownika złożyły się głównie – poza kilkoma starszymi lithografiami barwnymi – prace „pandemiczne”, powstałe w ciągu minionego 1.5 roku. Nie są to grafiki – mocno podkreślił Autor, ale stanowią taką samą wartość graficzną, jak pozostałe prace. Znajdują się w nich odniesienia do egzotycznych podróży profesora, a osobny cykl stanowi „Ewangelia św. Mateusza” – ręcznie przepisywane cytaty z Biblii, uzupełnione różnymi elementami graficznymi oraz znakami do samodzielnego odcyfrowania.

Mimo różnorodności technik istnieje jednak wspólny mianownik obydwu części „Portretu podwójnego”, a jest nim – jak podkreślił prof. Szmatloch – markowość tej sztuki.

Na tej ostatniej juz ekspozycji Centrum w bieżącym roku wyraźne, niestety negatywne piętno odcisnął COVID. Zaplanowana na wiosnę w ramach Wiosennych ASPiracji wystawa została przeniesiona na późną jesień (podobnie jak samo Triennale), a zarażenie się wirusem uniemożliwiło pani Aleksandrze uczestniczenie w wernisażu. W imię solidarności na pozostanie w domu zdecydował się również prof. Budka. Oboje pojawili się na żywo w transmisji online, dzieląc się z zebranymi swoimi refleksjami. Miejmy nadzieję, że do bezpośredniego spotkania dojdzie w późniejszym terminie, podczas planowanego oprowadzania autorskiego po wystawie.

Wszystkie wypowiedzi w czasie wernisażu były tłumaczone na język migowy przez panią Ewę Nowicz, co stało się już od pewnego czasu dobrą tradycją Centrum.

Wystwa będzie prezentowana do 20 marca 2022 r.

Fot. Michał Lerka