Aktualności

Pracowita kanikuła

13 sierpnia 2015

Pomimo kanikuły, upału i pozornego braku aktywności w Centrum Kultury Śląskiej praca wre. Trwają bowiem intensywne przygotowania do wrześniowych imprez, których w kalendarium jest całkiem sporo.

Po letniej przerwie wznowione będą prelekcje w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”. 9 września o godz. 17.00 w wykładzie „Śląsk we wspomnieniach Valeski von Bethusy-Huc” prof. Grażyna Szewczyk opowie o mało znanej szerszemu ogółowi hrabinie poetce i pisarce.

W czwartek 17 września nastąpi uroczyste otwarcie wystawy „Jurajskie spotkania malarskie”, współorganizowanej z Drukarnią SERIX-BIS Waldemar Kitala. Impreza jest praktycznie dopięta, zapowiada się ciekawy wieczór, okraszony koncertem w wykonaniu Ewy Urygi i akompaniującego jej na instrumencie klawiszowym i gitarze Dariusza Ziółko.

Zaraz potem, w sobotę i niedzielę 19 i 20 września, odbędzie się finał „II Szlacheckiego weekendu”. W sobotę w bardzo nastrojowym klimacie pożegnamy wystawę „Śląska szlachta – między Śląskiem a Europą”. Nastrojowo, ponieważ o godz. 17.30 spotkamy się „W salonie muzycznym hrabiny Laury”, aby wysłuchać śpiewu i muzyki z epoki Donnersmarcków. Wystąpią Izabela Pischka (śpiew), Ewelina Wolniszewska (piano) oraz Stanisława Szymczyk (recytacje). Spektakl jest organizowany przez Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku. Będzie to zapewne niejedyne spotkanie „W salonie muzycznym hrabiny Laury”, organizowane w pałacu w Nakle Śląskim.

Niedziela należeć będzie do rowerzystów, którzy spod pałacu w Nakle Śląskim podążą „Śladami górnośląskiej szlachty”. Tym razem rajd będzie połączony z konkursem fotograficznym, a najlepsze zdjęcia zostaną pokazane na specjalnej wystawie. I tu właśnie trwają najintensywniejsze przygotowania, ponieważ z punktu widzenia logistyki i oprawy promocyjnej rajd rowerowy jest poważnym przedsięwzięciem organizacyjnym. Szczegóły zostały przedstawione w osobnej informacji w „Ogłoszeniach”.

Miłośnicy dobrej fotografii znajdą coś dla siebie już od połowy sierpnia. W tradycyjnych salach ZPAF na parterze zostaną pokazane niezwykłe, składające się na trzy cykle pod wspólnym tytułem „Fotografie” prace Stanisława Kusiaka, artysty spod Tarnowa. Nie będzie jednak otwarcia, lecz finisaż, zaplanowany na 24 września o godz. 18.00. O szczegółach imprezy będziemy informować niebawem.

Bliższe informacje na temat wyżej wymienionych przedsięwzięć podajemy w zakładce „Ogłoszenia”.